Mjöllnir

Yansiklopedi sitesinden
(Mjolnir sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atlaBu benim icadım, Odin hırsızdır

~ Nikola Tesla
Thor artık minigun kullandığından, mjölnir artık belediye otobüslerinde süs amaçlı sergilenmektedir.


Mjöllnir (Mi-Yöl-Nir), Thor'un şantiye işlerinde kullandığı çekiç. Asgard'ın mimari işlerinde yılların emeğini vermiş, vurdumu kıvılcım çıkartan sağlam bir çekiçtir (Alman malı olduğu düşünülüyor). Tesseract ve okunmuş deve sidiğinin alaşımından yapılan baş kısmı çok dayanıklı olduğundan ötürü kırılması pratik olarak mümkün değildir. Ayrıca sıkı atom dizilimine sahip olduğundan fiziksel temaslarda (tercihen kafatası üzerine gelenler) ağlatacak kadar can yakabilir. Fakat biraz ağır geldiğinden ötürü kullanması bilek ister, Thor abimizin de bu denli kaslı olmasının nedeni muthelen bundan kaynaklanmaktadır. Kırmızı renkli görkemli sapı ise üç bakirenin kanı ve fosilleşmiş dinazor leşinin füzyonundan elde edilen inorganik bir maddeden üretildi. Bu özel maddenin tercih nedeni ise çekicin saçtığı kıvılcımları, sapından tutana iletip çarpılmasına engel olmasıdır. Gösteriş amaçlı da olabilir, sonuçta dikkat çekiyor.

Silahın en dikkat çekici özelliği, kişye silahı olduğu yerden kaldırarak elinde tutma arzusu aşılamasıdır. Belediye otobüslerindeki Mjöllnir'den de bunu tecrube etmeniz mümkündür. Adeta kendisini yerinden kaldırmanız için size yalvarır gibi durmaktadır fakat aynı Excalibur'da olduğu gibi WPA2 şifreleme teknolojisi kullanıldığından silah kendisinin izinsiz kullanmanıza izin vermez. Otobüsünzün wifi şifresini şöföre sorarak temin etmeniz mümkündür. Ayrıca Thor'un tanrısal güçlerini yükseltme ve yıldırımları kontrol etme gibi küçük özellikleri de mevcuttur.

Yan sanayi ve taklit ürünlerini piyasada bolca mevcut. Taklitlerinde 220v fiş veya 4 adet 3v AA pil soketi bulunur, orijinalinde ise bu güç efsunlu tesseract tarafından sağlanmaktadır ve sınırsızdır. Dota 2 gibi oyunlarda da yer alan bu silah popüler kültürde bayağı bir popülerdir.

Tarihi Kaynaklar[düzenle]

Bilinen tüm bü bilgilere ilaveten, viking dayılarımızın tarihinin önemli bir parçası olarak kabul gören "poetic edda" çağında, taşlara kayalara yazılmış vandalizm eserlerinde çeşitli rivayetler bulunmaktadır.

Bunlardan en çok tartışma yaratmış olanı Mjollnir'in sapının kısa olmasının nedeninin Thor'un sünnet olurken sünnetçinin elinin kaymasından ötürü fazla malzeme aldığı kazanın bir benzetmesi olduğu iddiasıdır. Başka bir kaynakta Loki'nin peruk takıp ruj sürerek kadın kılığına girerek sünnetçinin kafanını karıştırdığı yazmaktadır fakat kaynak olarak "ókræsi grunnr" (götüm) dipnot düşüldüğünden kabülü rap dünyasında tartışmalıdır.

Yaygın olarak belirtilen bir atıf olan Mjöllnir'in Thor'un cinsel organına benzetilmesi durumu Thor'u bayağı sinirlendirmiş olduğundan Thor, çekicinin şeklinde kolyeler yaparak millete "bereket getirir" gibi yalanlar söyleyip tüm halkın boynuna dolamıştır. Bununla dahi yetinmemiş hepimizin çok iyi bildiği (özellikle küçük penisli olan erkeklerin) sözü; "Önemli olan boyutu değil, işlevidir!" herkesin ağzına sokmayı başardı. (Yazarınız olarak ben de böyle kötü espiriler yaptığım için özür dilerim.)