Necronomicon

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vakit gazetesi'nin 50 kupona verdiği necronomicon baskısı(1989)

Necronomicon orjinal adının al-azif adındaki bir arapça eser olduğu iddaa edilen fekat yazılıp yazılmadığı bile belli olmayan ve arapça olması itibariyle "yalancı dolma içi dolu hurma" bilmecesine de cevap teşkil ettiği düşünülen bir H.P.Lovecraft turşusudur. Lovecraft turşuyu yüzyılın başında kurmuş olmasına rağmen o kadar acaip bir koku elde etmiştirki (artık sirkesindenmidir tuzundanmıdır nedir) bu turşu korku edebiyatı sofralarının vazgeçilmez ve değişmez mezesi olmuştur, almış yürümüştür.

Tarihçe[değiştir]

Necronomiconun orjinali olan Al-azif in Abdul al-hazred isimli ayyaş, pis bir insan tarafından yazıldığı sanılmaktadır. Bu pis insan geceleri çölde yanlız başına rakının şarabın kurunun sulunun dibine vurmuş "ulan ne uçtum be, ulan yazıcam bunları ama üşeniyorum işte" diye düşünerek aklına gelenleri yazmış sonra sabah kalkıp okuyunca "anaaam, bu nasıl goncaymış lan, bende kına dediydim bağa yazdırdıklarına bak la abovvv" diye tasalanmış, kurtlanmıştır. Akabinde hamama gidip yıkanmış paklanmış tövbe etmiş ve komşuları Nathan isimli psikopatın kızıyla evlenmiştir. Nathan kitabı salak Abdul den kızına başlık olarak almış kitabın çok para edeceğini anlamış bir uyanıktır. O da gider kitabı Sabetay Sevi adındaki gözü dönmüş herife kumarda kaybeder. Sabetayda kitabın gücünü kullanır ve büyür, büyür, büyür fakat sonuçta gelir Edirne sarayına kapıcıbaşı olur. Kitabıda milli kütüphaneler müdürlüğüne bağışlar kurtulur. Onuda hamama alırlar tabi.

Eğer ki Abdul al-hazred denen sallamaçay bu kitabı yazarken rakı şarap esrar hap dörtgenine girmeyip harbiden kendi sıfatından neşreylediyse o zaman demektir ki denizler yarılacak, r'lyeh yükselecek, içinden kadim zamanlara ait sayısız yaratık dökülecek ve alt dudaklarıyla dillerini dişlerinin arasında sıkıştırıp "lan a.q.duklarım böylemi bıraktık lan biz size buraları he ibnler, kaçma nereye kaçıyosun" diyerek bugüne kadar dünyadan emdiğimiz balı unu şekeri burnumuz başta bünyede bulunan deliklerden fitilleme denilen kadim yöntemle bi ileri bi geri getirip götüreceklerdir.