Osuruk

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu gazın kaynağı

Osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yok

~ Atasözü

Sal gitsin

~ Yılın Sözü

Rahatladık valla

~ Toplu osuran bir grup işçi

"Özellikle kişinin koltuk altıyla yapılan osuruk sesleri komiktir."

~ Mark Twain


Osuruk basınçla oluşan tabii bir salgıdır. Birimi Zırt'tır.Formülü C22H44O66'dır.

Karışık bitki çayı içimi akabinde ortama salındığı vakit en derin acılara duçar olmamıza sebebiyet veren amonyak katkılı doğalgazdır. Kamusal alanda salınırsa yüzde kızarıklık, öksürük nöbeti, ve adımların hızlanmasına yol açan, çemen katkılı sülfür içeren bileşik. Ayakları serin tutan dingolarca bol miktarda üretilir. Bunlara ayağı değil başı serin tutmalarıgerektiği başa bi iş gelince de derin derin düşünmemeleri siktiretmeleri gerektiği hatırlatılmalıdır. Yemekte sarmsak soğan baharat yemiş ve sindireyim bunları diye üstüne de bitki çayı içmişi bünyelerin barsaklarında oluşan dalgalar neticesinde ortama saldıkları gazdır. Osur rahatlarsın xDéééé

1 Zırt = 1000 Fıs(CGS Birim sistemine göre) 1 Zort = 1000 Zırt(SI Birim sistemine göre) 1 Joule = 100 Zırt 1 Beygir gücü = 1 Zort

OSURUĞUN İCADI[değiştir]

İnsanlık ortaya çıktığı zamanlar osuruk henüz icad edilmemişti. Avrupalıların Amerika ve Antartika'ya yaptıkları keşifler sonucu kuru fasulyeyi Avrupa'ya getirmelri sonucu 1615 yılında Jan Götenberg tarafından icat edilmiştir. Bir rivayete göre Götenberg bir gün yine Lig Tv seyredip rakı kavun alem yaparken aklına bir fikir gelir ve beraber içtiği Mongolfier kardeşlerin balon projesine destek olmak amacıyla hava gazı üretmeyi düşünür tam o sırada aklı yerine aklının ters simetriğini kullanması yepyeni bir sentezi doğurur. Ortaya çıkan gaz büyüleyicidir.

İlk osuruk yeşil renkli mis kokuluydu. Günümüzdeki gazlar ise tabiatın kirlenmesi ve ürünlerin genetiğinin bozulması sonucu kötü kokulu ve renksizdir. Günümüzde Dünya üzerinde saf osuruk üreten kişiler Büyük Okyanus'taki adalarda yaşamaktadırlar.

OSURUK EDEBİYATI[değiştir]

Osuruk Edebiyatı Goethe ile başlar. Goethe, Doğu-Batı Divanı adlı eserinde bol bol salar ve sallar. Romantik Dönem, Osuruk Edebiyatı'nın en talihsiz zamanlarıdır. Romantikler kibar olduklarından, genellikle ıssız ve kapalı yerleri tercih ederler. Osuruk Edebiyatı'nın zirveye ulaştığı yer ise ülkemizdir. Türk Osuruk Edebiyatı(TOE) destekli ve desteksiz olmak üzere ikiye ayrılır. Destekli Osuruk Edebiyatını bankalar desteklemektedir. Desteksiz Osuruk Edebiyatı ise internet bünyesinde faaliyet göstermektedir. Destekli Osuruk Edebiyatı sesli, Desteksiz Osuruk Edebiyatı ise genellikle sessizdir.

Osuruk Edebiyatı Örnekleri

OSURUKTAN TEYYARE

Sessiz osuruktan teyyare 
Selam söylen o nazlı yare
Taze osuruğu uçmaktadır
Hevada misal-i seyyare

(Not:Bu rubai, Mısırlı Yusuffffff İbrrrram Paşa tarafından mahur makamında bestelenmiştir.)


Osturuklu özdeyişler'[değiştir]

Ladesim lades olsun,burnuna osuruk dolsun.
Osuruklu göt,arpa çöreğine bahane bulurmuş.(beni o osurttu diye) 
 Osuruk götten çıktı,amı İstanbul'dan su içti. (osurdu,işedi)
Göt dediğin ötmeli,ötmeyen götü netmeli.(rahmetli abit enişte)