Penis

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tahta Kaşığı Değil Kazma Sapı

~ Aydemir Akbaş

Yarak afedersin

~ Bir ekşisözlük yazarı
Banana penis Beardsley.jpg

Penis omurgalı ve omurgasız tüm erkek bireylerde görülen üreme organıdır. Penis Latince'de kuyruk anlamına gelir Yunanca'da parıltı anlamına gelir. Hem idrar yapar hem sperm yapar. Çift fonksiyonludur. Dikkatli kullanmakta fayda vardır. Tüm canlı türleri penisini sadece üreme ve boşaltım için kullanırken bazı insanlar penislerini düşünmek ve yaşamak için kullanırlar. İnsan türüne mahsus olan bu özellik Ortadoğu coğrafyasında sık görülür. Böyle düşünen insanlar için seks ve penis hayatın en önemli parçasıdır. Bu türdeki erkekler bir kadın tarafından rahatlıkla ayartılabilir ya da kullanılabilir. Bununla ilgili İbranice bir deyim vardır: Beyni belden aşağıda olandan daha mükemmel bir köle yoktur. Penis boşaltım yaparken büyümez, sabit kalır. Üreme fonksiyonu esnasında içine kan dolar ve şişer. Bu büyüme olayına ereksiyon denir. Sertleşen ve büyüyen penisin içindeki meniyi boşaltmasına ejekülasyon denir. Böceğinden balığına kadar tüm canlı türlerinde bulunan bu organ bazen ölüme sebep olabilir. Karadul örümceğinin erkekleri sırf penisleri kalkıyor diye gider Karadul dişisiyle birleşir sonra dişi erkeğini yer ve yavruları için protein yapar. Penisin öldürücü etkisi insanlarda da görülür. Bakireliği namus zanneden Alogphabis türü insanlarla yaşayan bir genç kız sevgilisiyle birlikte olup evlenmeden bekaretini kaybederse akrabaları kızı da sevgilisini de öldürür. Alogphabis çok tehlikeli bir türdür bu türden bir insanla cinsel ilişki yaşayacaksanız mutlaka imam veya resmi nikah kıymanız gerekir. Sadece insanlar ve yunuslar penislerini zevk almak için kullanırlar.

Kuşlar[değiştir]

Bu ne lan böyle?

Horoz, hindi, ördek gibi uçamayan fakat eti oldukça lezzetli olan kuşların penis yapıları biraz farklıdır. Bu kuşların penisleri cinsel ilişkiden önce sertleşirler. Üstelik bu kuşla cinsel ilişkiye gerek kalmadan spermi alınabilir. Böylece bu kuşların hızlı ve fabrikasyon üretimi yapılabilir. Fabrikasyon üretim erkek kuşun sperminin dişi kuşa enjekte edilmesidir. Fabrikasyon üretimi olan kuşlar hızlıca üretilir ve tabağımıza konur. Yalnız ucuza aldığınız et dönerlerde de martı eti vardır. O eti sakın yemeyin. Birde uçabilen kuşlar vardır. Bunların penisleri sadece cinsel ilişki esnasında sertleşir. Cinsel ilişki olmadığı sürece penis ereksiyon olmaz. Böyle kuşların üretimi zordur. Kargalar, martılar, saksağanlar ve serçeler bunlara örnek gösterilebilir. Balkonunuzda çiftleşen güvercinlerin penisleri de sadece cinsel ilişkide sertleşir. Eğer balkonunuzda ikide bir güvercin buluyorsanız hemen kovun. Balkonunuzdaki tüm saksıları ters çevirin, kuşun yuva yapabileceği her yeri kapatın. Yoksa iş işten geçebilir. Bir gün balkonunuza yumurta yapmış bir güvercin görürseniz şaşırmayın. Balkonu dışkıyla batırdıkları yetmiyormuş gibi çalı çöp ne varsa doldururlar. Hayvanlar yumurta yaparsa da aşağı atmayın yazık.

Memeliler[değiştir]

Memelilerin penis yapıları birbirlerine çok benzer. Yapı olarak birbirine benzeyen penisler uzunluk olarak farklılık gösterebilir. Sertleşmemiş bir fare penisi 6 mm iken bir insan penisi ortalama 5 cm'dir. Balina penisine değinmek bile istemiyorum. Memeli penislerinin ortak noktaları vardır. Hepsinin bir yapısı var ve hepsi cinsel ilişkiden önce sertleşir. Bazı memelerinin penisi dikenli bir dokuyla kaplıdır. Tüm memelerin penisi isteğe bağlı olarak cinsel ilişkiye gerek kalmaksızın sertleşebilir. Bazı canlıların penisinde kıkırdak veya kemiğe rastlanırken hiçbir memeli canlının penisinde kemik bulunmaz. Memelilerde penis üçe ayrılır:

Kök: Penisin en dip kısmıdır. Vücutla olan ilk bağlantısıdır.

Gövde: Penisin orta kısmıdır. Üreme fonksiyonu için penis kullanılırsa hızla sertleşir.

Baş: Penisin en üst kısmıdır. İnsan türüne sünnet bir erkeğin penisinin başını rahatlıkla görebilirsiniz. Baş kısmı sperm ve idrarın çıktığı yerdir.

Neyse memelilerle ilgili bu kadar bilgi yeter. Zaten penisin kanla dolup sertleşme sürecini herkes bilir.

İnsanlar[değiştir]

İnsanlar memeli türüne bağlı olsa da penis yapıları oldukça değişiktir. Penisin büyüklüğü bölgeye göre değişiklik gösterir. Asyalı birinin penisi çok küçük olabilirken Afrikalı birinin penisi akıllara zarardır. Bölgesel farklılıkların penis uzunluğuna etki ettiği tek canlı türü insandır. İnsanların penisleri kendi aralarında büyüklüğüne, şekline, yapısına göre ayrılır. Büyüklüğüne göre nasıl ayrıldığını biliyorsunuz zaten. Biz şekline geçelim.

Şekline Göre Penisler[değiştir]

Bazı penisler sağa veya sola doğru yatık olabilir. Zaten hiçbir insanın penisi dimdik değildir. Daima bir kavis vardır. Birde penislerin şekilleri farklı olabiliyor. Yahudi ve Müslüman bir erkeğin penisinin başı çok belli olurken Hristiyan bir erkeğin başı o kadar belli olmaz. Sünnet geleneğini vücutlarına uygulayan erkeklerin penisleri çok farklı olur. Penisin üst kısmındaki doku fazla olduğu söylenerek alınır. Ama orada o fazla denilen doku olsa da pek sorun olmaz. Kısacası şekline göre penisler sünnetli ve sünnetsiz olarak ikiye ayrılır.

Yapısına Göre Penisler[değiştir]

Bazı erkeklerin penisleri sertleşince yukarı doğru kalkar. Ama bazı erkeklerin penisleri sertleşse de aşağı doğru eğik durur. Penis sertleşmesine rağmen aşağı doğru eğik durduğu için tam ereksiyon olmamış izlenimi verir. Bazı erkeklerin penisleri aşağı doğrudur. Bu aşağı doğru eğiklik cinsel ilişkide acı vermediği sürece sorun değildir. Ancak işin içine acı girerse ameliyatla tedavi gerekir. Gerçek şudur ki aşağı doğru eğik penis cinsel ilişki sırasında vajinanın alt duvarına daha fazla temas edeceği için kadına daha çok zevk verir. Şayet eğik penisli bir adamın pornosunu izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bunun dışında kalın penisler vardır. Bu da yapıyla alakalıdır. Penis cerrahi olsun veya olmasın bazı yöntemlerle uzatılabilir ama kalınlaştırılamaz.

Omurgasızlar[değiştir]

Eklembacaklılar[değiştir]

Travmatik Tohumlama

Penisin sertleşip büyümesi konusunda rekor bu canlılara aittir. Şayet eklembacaklı hayvanların penisleri sertleştiği zaman penis boyutları kendi vücutların yakın bir hal alır. Barnacle isimli bir midye türü var çok sempatik. Cinsel ilişki sırasında hayvanın penis boyu kendi boyunu geçiyor. O yüzden eklembacaklı, çirkin hayvan deyip küçümsememek lazım. Birde bunların çok farklı çiftleşme yöntemleri vardır. Mesela bunlardan erkek olan spermini yere bırakır dişisi spermini kullanarak ürer. Yani uzaktan üreme yöntemi. Birde travmatik tohumlama diye bir yöntemleri var. Eklembacaklı arkadaşımız spermini diret dişinin karnına bırakır. Bu oldukça garip bir yöntemdir yanda fotoğrafına bakabilirsiniz.

Böcekler[değiştir]

Erkek böceklerde ilginç bir penis yapısı bulunur. Şayet penis önceden sertleşir ve çiftleşme zannedilenden çok daha hızlı gerçekleşir. En hızlı sperm çıkaran penis böceklere aittir. Dişi böceklerin öyle çiftleşelim, koklaşalım hayatım tarzı şeyleri yoktur. Hatta cinsellikten oldukça soğukturlar. Durum böyle olunca da erkek böcekler dişiden habersiz hızlıca dişinin vajinasına saldırır ve spermlerini bir saniyeden kısa bir sürede bırakır. Dişi kaçar ama olanlar olmuştur. Dişi böcek üreme sürecine girer.

Yumuşakçalar[değiştir]

Yumuşakçalar en uzun penis konusunda eklembacaklılardan sonra gelirler. Yumuşakçaların penisleri daima büyük ve iridir. Sertleşme gibi bir şey bu türde çok az görülür. Hatta bu türden olan dev kalamar'da penis hiç sertleşmez. Penisin bölümleri yoktur. Bazı yumuşakça türleri penislerini kıskaç olarak bile kullanırlar. Şayet penis konusunda beni kahkahaya boğan tür yumuşakçalar'dır.