Pompalı Tüfek

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Pompalı Tüfek
Gandalfshotgun.jpg

Gandalf tarafından Orc öldürmek için kullanılmasıyla bilinen pompalı tüfek

Çeşidi: Pompalı
Uyruğu: Orta Dünya
Hizmet Geçmişi
Kullanıcılar: Yüzük Kardeşliği
Kullanıldığı Savaşlar: I. Orta Dünya Savaşı
Üretim Tarihi
Tasarlayan: Moria cüceleri
Tasarlandığı tarih: Sauron yenildikden 7 yıl sonra
Üretici: Moria metalurji ve turizm ltd.
Üretim adedi: 9.001 milyon+
Özellikler
Ağırlık: 3.500 Kg.
Uzunluk: 1.3 metre
Mühimmat: İlahi adalet
Menzil: 200-300 Mt.


Güneşin sebep olduğu yüksek sıcaktan dolayı Güneş ile tartışıp pompalı tüfek çeken bir Adanalı.

Pompalı Tüfek, Dürbünlü tüfeğin tam tersi olma presipleriyle çalışan bir silahtır. Yalnızca kısa mesafede etkili olup, nokta atışı gerektirmeyen işlemlerde verimlilikleri kanıtlanmıştır. Dwarflar tarafından icat edilen bu silah orklar üzerinde efsanevi ektiye sahiptir. Mühimmat olarak alışılagelmiş olan metal mermiler yerine genellikle ilahi adalet kullanılır, ayrıca bir kaç ufak modifikasyon ile "Fişek" adı verilen muhimmat türünü de kullanmak mümkündür. Yüksek yıkıcı güce ve tepme kuvvetine sahip olan bu silahı kullanabilmek için 3 yıl süren bir budizm eğitimi alarak bedendeki çakraların en az yarısını açmak gereklidir, aksi halde pompalı tüfek kullanıcısını yok edebilir.

Geniş bir etki olanı olduğundan goblinler gibi küçük ve hızlı hedefleri avlamak için ideal olmasının yanı sıra yüksek durdurucu gücü sayesinde Uruk-Hai gibi iri ork türevlerini de yere serebilmekte başarılıdır. Yakın menzilde kullanılması için üretildiğinden namlu içerisine yiv çekilmez, bu durum silahın delici gücünü ciddi bir seviyede azaltmaktadır fakat zaten istenilen delici güç değil "durdurucu güç" dür.


Kullanım Alanları[düzenle]

Avcılık ve banka soygunlarının yanı sıra fazla şişmiş lastiğin havasını almaya da yarar. Adaletin yerini bulması için olan kullanımı çok yaygındır ve pisikopat dini partizanlar tarafından kullanılır. Kanatlı canlılar üzerinde de başırılı sonuçlar sergileyen bu silahı çifçiler karga avlamak için tercih eder. İlk askeri kullanımı Moria'lı cüceler tarafından Orklar üzerinde olmuş ve başarısını göstermesinin ardından çeşitli dünya ülkelerinin envarterlerinde boy göstermeye başlamıştır.

Türleri[düzenle]

Geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan pompalı tüfekler, içerisinde bulunduğu çoğrafi konum ve kamu ihtiyaçları doğrutusunda modifikasyonlara uğramıştır.

Kırma[düzenle]

Savaşırken kırma pompalısı kırılan bir Suriyeli muhalif

Bu tür pompalı tüfekler kullan-at şeklinde dizayn edilmiştir. Her namlu için tek kullanımlık mühimmat eklenir. Genellikle iki mermi kapasiteli olarak üretilse de tekli veya üçlü modellerini de mevcuttur. Nadir bulunan dört mermili sürümü ise kullan-at mantığı için gereksiz görüldüğünden bu denli mermi ihtiyacı olanlar için tekrar doldurulabilir türevleri tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bu tüfekleri bazı kara büyücüler namlusunun arkasından kırıp içerisine yeni mermi koymuş ve silahı atmadan tekrar kullanmayı başarmışlardır. Bu yöntem uluslararası pompacılar birliği tarafından illagal sayılmış ve kullanıcıyı hayatını tehlikeye sokabilme riskinden dolayı tavsiye edilmemektedir. Zaten tekrar doldurarak kullanma ihtiyacı olan birisi niçin kullan-at silah alır onu biz de bilmiyoruz.Pompa[düzenle]

Çocuklar için özel üretilmiş, pompa sistemiyle çalışan bir pompalı tüfek

Kırmaya nazaran tekrar doldurulup kullanılabilir olan temel modelidir fakat her atış sonrası namlu altındaki pompayı nazikçe önce geri sonra ileriye doğru okşamak gerekir. Bu işlem sırasında silahtan "çiiçuuv" diye bir ses çıkar. Eğer çıkmazsa bu sesi ağzınızla kendiniz de çıkartabilrisiniz daha etkili oluyor. Ticari kullanım için üretildiklerinden sivil toplum tarafından kullanımı yaygındır. Anahtarı evde unuttuğunuzda kapınızı açmakta bir çilingire kıyasla daha başarılıdır. Ayrıca su tabancası görüntülü modelleri de mevcuttur, çocuklarınız silah eğitimi alırken hem çok eğlenecek hem de neşeli tecrubeler edinecekdir.

Bu model hidrobofik olduğundan su altınma çalışmaz, suya sokulursa size küsebilir. Lütfen Pompalı tüfeklerinizi suya sokmayın kindar mizaçları nedeniyle ileride size zarar verebilirler.
Kurma Kollu[düzenle]

Daha havalı görünmek için eliyle metalci işareti yapan bir kovboy.

Kovboylar kullansın diye üretilen bu modelin havalı durması dışında pek bir olayı olduğu söylenemez. Her atış sonrası pompalamak yerine piston indirip kaldırılması gerekir. Bu eylemi yaparken piston aşağı indiğinde otobüste bulunmanız tavsiye edilmez, gereksiz telaşa neden olur. Eskiden kovboyların nadiren kullandığı bu silah yakın geçmişte "baba filmi" denilen western tarzı filmlerde sıklıkla boy gösterdi. Günümüzde kullanan olmadığı için Afrika'daki aç çocuklara bağış olarak gönderilerek elden çıkartılmaya çalışılıyor.

Macaristan'lı bir firma bu modeli günümüze uyarlamaya çalışmış ve kurma kollu lazer pompalı tüfeği üretmiştir. Lazerin modasının 1980'li yıllarda bittiğinin farkına varmamış! olan firma iflasını açıklayınca Kastomonu'lu bir amca tarafından satın alındı. Ne amaçla kullanacağı bilinmiyor.
Yarı Otomatik[düzenle]

Abanoz ağacından yapılmış yarı otomatik pompalı tüfek

Bu modelde tetiği çekiyorsun, ateş ediyor ama bir sonraki mermiyi ateşlemek için silahınızı okşamanıza veya ellemenize gerek yok. Kara büyü ile silaha bağlanmış köle ruhların efsunu sayesinde angarya işlerle sizin uğraşmanıza gerek kalmadan tetik çektikçe ateşleme yapmanız mümkündür. Kullanımı çok daha basit olan bu silah maalesef köleleştirilecek ruh piyasasının aşırı pahalılığı nedeniyle cep yakan fiyatlarda satılmak zorunadır. Ayrıca bu modellerde devlet sırf şerefsizlik olsun diye %194 vergi alır. En kalitelileri Afrikalı voodoo cadı doktorları tarafından siyahi ruh bağlantılmış olanlardır ve gövdesi yalnızca albino abanoz ağacından yapılır.

İbrahim Limonkolonya'nin ABŞB'de köleliği yasaklayan anlaşmayı yürürlülüğe geçirmesinden sonra bu silahın kullanımı yasaklanmıştır. Kendilerine PKKK diyen ırkçı azâdi bir örgüt ise bu yasağa karşı gelip kullanmaya devam etseler bile günümüzde sayıları çok azadılğından ciddi bir sorun oluşturmazlar.

Mühimmat Türleri[düzenle]

ABD'de üretilmiş İlahi Adalet mühimmatı

Kullanılan mühimmat türlerinin kısıtlı sayıda olmasına rağmen topluluk kullanıcılarının da destekleriyle modifikasyon yapılarak her amaca hizmet edebilen mühimmatlara ulaşmak günümüzde çok kolaydır. Mahalle bakkalınızdan ısrarla isteyiniz!

İlahi Adalet[düzenle]

Yapısında %90 eşitlik ve emek, %10 Votka bulunur. Kırmızı renkleri ve kullanıldıktan sonra bıraktığı alın teri kokusuyla kolaylıkla ayırt edilebilir. İsmi "ilahi adelet" olmasına rağmen dinsizler ve kâfirler üzerinde düşünüldüğü kadar etkili değildir. Ayrıca yapısında bulunan votka yüzünden sarhoş olan mermiler, normal mermilerin aksine genellikle ateş edildikleri yönde düz bir çizgi çizerek ilerlemez, kafasına göre yön alırlar. Bu yüzden hedefin vurulduğundan emin olmak için üst üste 5-6 el ateş açılılarak geniş bir alana adalet sağlanır. Bir yığın adalet mühümmatı yarım şişe votka parası bile etmediğinden ve sayı olarak çok fazla üretimi yapıldığından ötürü bu durum kullanıcılar için olumsuz etki oluşturmaz. Bu mühimmat fiziksel hasarına ilaveten Kapitalistlere %35 fazla hasar ve direnç kırma etkisi gösterdiğinden genellikle Slav ve Asya halkı tarafından tercih edilir. Küba'da da bol miktarda bulunan bu mühimmat bazen ülkede para kalmayınca maaş olarak da dağıtılmıştır. Yasal Uyarı: Mühimmat içerisindeki votka günlük tüketim için uygun değildir, içmeyiniz.


Fişek[düzenle]

Çin malı fişekler
Fişek ile vurulmuş zırhlı komando, vurulmamışıyla arasında bir fark görülmemiştir.

Pompalı tüfekler popüler kültüre hızlı girmiş, gençler Hipster ve Hello Kitty gibi model pompalı tüfeklerle meydanlarda ve alışveriş merkezlerinde boy göstermeye başlamıştır. Birden ortaya çıkan bu büyük pazar payını gören Çin ve Tayvan gibi ülkeler ise kız meslek lisesi önünde bekleyen zâlımlar gibi kudurmuş, ardından yapmakta başarılı oldukları en iyi şey olan "popüler ürünlerin bokunu çıkartana kadar kalitesiz taklitlerini üretmek" saldırısıyla piyasaya giriş yapmıştırlar. Geleneksel full-metal jacket mühimmatlar öncelikle geri dönüşümlü hurda plastikle değiştirilmiş, emek ve işgücü yerine daha ucuz bir alternatif olan barut kullanılmış ve ana mühimmat olan votka ise eritilmiş kurşun borulardan üretilen küçük parçacıklarla değiştirilerek %80 daha ucuza imal edildi. Minumum maliyetin sağlanabilmesi için atış gücünden muazzam bir fedakarlık verilmiş olsa bile kanser gibi çoğalarak üretim başlatıldığından bu ucuz ürünler dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Bu mühimmat müthiş yaygın servis ve tedarik ağı nedeniyle avam kesmindeki yerini sıkı sıkıya garantilemeyi başarmıştır. Fakat düşük ateş gücü nedeniyle kuş ve küçük haşerelerin avında kullanılmak dışında etkisizdir. 1950'li yıllarda çıkan halk ayaklanmalarında bu muhimmatı kullanan sivil protestoculara karşı devletler Paladin ve Knight gibi classlı komandoları sürmüş, mermilerden hasar bile almıyan komandolar karşılık bile vermeye tenezzül etmeyince isyanlar zamanla yerini en uzaktan komando isabet ettirme gibi şenlik ve yarışmalara bırakarak son bulmuştur. Tabi bu durum halkın mağduriyetini ve sömürüsünü durdurmamıştır ama bundan kime ne?Patlayıcı[düzenle]

Çeşitli patlayıcı mühimmatı ateşleyebilen tekli bir kırma pompalı tüfek

Yarı otomatik pompalıların icadıyla gelen çılgınca mermi yağdırmanın neden olduğu yıkıcı hasar bir süre sonra tatmin edici olmamaya başladı. İnsanlar her geçen gün daha yüksek dozlarda yıkım oluşturabilecek bir yöntem arayışı içerisine girişmişti. Dört pompalı tüfeği bantlayıp aynı anda ateşleme gibi akımların filizlendiği dönemde ortaya çıkan bu muhimmat beraberinde geleneksel namlu sistemini de yenileyerek piyasada büyük bir ses getirmeyi başardı. Zırhlı ve kalabalık hedeflere karşı ilaç niteliğinde olmasının yanısıra benzeri görülmemiş bir yıkıcı güçü olduğundan satışı devlet tarafından kısıtlanmıştır. Yalnızca kırmızı reçetelerle alınabilen bu mühimmat, pazarda yerini kazanamadığı için kullanımı ve üretimi oldukça düşük kaldı.

Ünlü iktisatcı David Ricardo'nun torunu Recep Ricardo'nun yaptığı incelemelere göre ürünün marjinal faydası, talep eğrisi... pisagor üçgeni ve diğer zamazingoları toplumun kavrama seviyesinin çok üzerinde olduğu ve ürünün pazara çok erken sürüldüğünden yanadır. İleride Apple şirketinin IBomb gibi bir isimle bu ürünü kendi icadıymış gibi lanse ederek çıkartılacağı gün iple çekildiğini de belirten Recep, Marjinal Fayda önemli bak! Sözünü de eklemeyi unutmadı

Ok / Zıpkın[düzenle]

İlk zıpkın atan prototip kurma kollu pompalı

Sürelikli daha teknolojik ürünlerin piyasaya sürülmesinden rahatsız olan eski kafa insanlar, lazer pompalı tüfeklerin icadından sonra kendi türlerinin yok olacağının korkusunu kemiklerinde hisseddince yeni teknolojileri kendi seviyelerine indirme kararı almıştır. Ok, mızrak ve zıpkın gibi eski mühimmatları ateşlenebilir hale getirerek pazara sürdüklerinde beklemedikleri kadar fazla ilgi görmüş ve pazarda iyi yer edinmiştirler.

Ayrıca bu mühimmat tekrar kullanılabilirliği yüzünden avcıların favorisi olmayı başarmıştır. Genellikle kale kuşatmalarında kullanılan hafif alternatifi ok ise isteğe göre eklenen piknik tüpü yardımıyla alevli olarak ateşlenebilmektdir. Zıpkın türü ise balıkçılar tarafından kullanılamayınca ninjalar tarafından benimsenmiş bina çatılarına ateşledikleri halat bağlı zıpkınlarla mart kedileri gibi çatıdan çatıya gezdiler.

Bu mühimmatın en büyük eksisi çok uzun süren yeniden dolum süresine sahip olmasıdır. Bu nedenle yetkililer tarafından aktif kullanımı tavsiye edilmemktedir.

Kullanıcıları[düzenle]