Roberto Carlos

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Roberto Carlos
Roberto Carlos
Gerçek İsmi Roberto Carlos da Silva Rocha
Lakabı Sol ayak baldırı
Doğum Tarihi 10 Nisan 1973
Doğum Yeri Kahve plantasyonu
Mesleği Aktör
Hobileri Getir götüre bakmak
Tuttuğu Takım Sol ayağının baldırı FC
Burcu Kahve
En Zayıf Yönü Sağ ayak baldırı
Olumsuz Özellikleri Pantalon bulamıyor (bacaklar kalın)
En Büyük Korkusu Vin Diesel'in kendisini reddetmesi
Vazgeçilmezi Sütlü kahve
Favori Sözü Hemen abi
Favori Kahramanı {{{favori kahramanı}}}
'


Hemen abi

~ Roberto Carlos, unutulmaz eseri Garanti reklamındaki repliği

Biraz daha iyi pas verebilsem Roberto Carlos'tan bile iyi olurdum

~ İbrahim Üzülmez

Velev ki Roberto Carlos siyasi simge...

~ Portekiz Atasözü

şarkıcı değil???

~ Brezilyalı kız, diğeri Roberto Carlos hakkında konuşuyor...

Bir bastım iki gitti

~ Sabri Reyiz


Roberto Carlos da Silva Rocha ya da bilinen adıyla Roberto Carlos, Brezilyalı reklam filmi yıldızı ve aktör Vin Diesel'in çocuğudur. Güney Amerika'da 1960-1970'li yıllarda yaşanan anti-demokratik rejimler esnasında demokrasiye tepki olarak kahve çekirdeğinden filizlenerek dünyaya gelen Carlos, dumanının tütmesiyle meşhurdur.

Hayatı[düzenle]

Peki, bu çok saçma...

Portekiz sömürgesi döneminden kalma bir kahve plantasyonundan yerden biten Roberto Carlos öncelikle kahve çekirdeği gibi kısa ve tıknaz yapısıyla ülkesinin gündemini meşgul etti.

Ofisboy kariyeri[düzenle]

Kavhe-insan hibridi olduğu için çaldığı her kapı yüzüne kapanan, her girdiği ortamdan dışlanan, kızlı ortamlara giremediği için de iyiden iyiye abazanlığa kesen Carlos; memleketi bildiği tarladaki havuç ve patateslerin tükenmesi üzerine hayatını kazanmak için şehre inmeye karar verdi. Şehre indiğinde 6 yaşında olan Carlos'un boyu hala 55cm olduğu halde sol ayak baldırı çoktan 15 metre çapına ulaşmıştı. Şehirde Carlos'un akıllara durgunluk veren damarlı bacağını (!!!) erken farkeden ofis ortamının işte böyle camlı plaza falan gibi mekanların müdürleri "Bu panpadan ofisboy olur haaa" diyerek kendisine iş teklif etmeye başladılar.

Birbiri ardına iş teklifleri alan Carlos'un götü kalktığı için önce kimseyi iplemedi. "Bana Avrupa'dan da teklif var. Önceliğim Avrupa" cümlesini kurduğunda takvimler 1980 yılını gösteriyordu ve aslında bir aktör olan Carlos, o günden 20-25 sene sonra Türkiye'deki futbolcuların sıklıkla kullanacağı bir piyasa yapma cümlesinin mucidi olmuştu.

Mucit mizaçlı olduğu için ofisboyluğu önce reddeden Carlos, 15 gün sonra Sao Paolo'nun bıçkınları tarafından bir temiz dayak yedikten sonra dımdızlak ortada kalınca "Portekizos Brezilyos Türkbankasos Garantos" adlı bir bankada mutemed olarak çalışmaya başladı. Asgari ücret+SSK+yatacak yer karşılığı çalışmaya başlayan Carlos, mesai dışında da hızla sanatsal üretimine başlıyor; bol bol çavuş tokatlıyordu.

Carlos ekip arkadaşlarını daima motive etmesiyle bilinyor.

Sanatı keşfediş[düzenle]

Mucitlik yönünü sanatsal yeteneğiyle de süslemek isteyen Carlos öncelikle edebiyat, dans, resim, müzik ve bedeni denedikten sonra, sinemada karar kıldı. Ufkunu genişletmek ve kendisinden önceki ustaları izlemek için sık sık Sao Paolo Cumhuriyet Meydanı'ndaki "Üç Filmos Birden" sinemasına giden Carlos burada hem sinemayı hem de mastürbasyonu keşfedecekti.

Oyunculuk kariyeri[düzenle]

Çeşitli sanat cemiyetlerinin amatör etkinliklerinde rol alan, ancak mastürbasyondan ötürü gelişimi dumura uğradığı için boyu da 110cm'de kalan Carlos'un ilk rolleri çocuk karakterlerdi. Ancak başarılı performansı sayesinde kısa zaman içinde şöhret sahibi olarak çocuk yıldız mertebesine yükseldi ve Çocuklar Duymasın'ın Brezilya versiyonundaki Havuç rolünü oynadı. Ancak rol, Carlos'un fiziksel durumuna uygun hale getirilerek "Kahve" biçiminde değiştirildi.

Carlos, canından çok sevdiği oğlu Vin Diesel'i gözünün önünden ayırmıyor. Baba-oğul benzerlikleriyle dikkat çekiyor

Oyunculuk kariyerinde basamakları hızla tırmanan Carlos daha sonra Nike, Audi gibi markaların reklam filmlerinde boy göstererek şöhretine şöhret kattı. Kendisi gibi aktör olan oğlu [[Vin Diesel'in Hollywood'da daha büyük başarılar yakalayabileceğini farketmesi üzerine kamera önünü bırakarak yönetmenlik koltuğuna oturdu. Ancak oyunculuk tutkusu onu bırakmadı ve Türkiye'de çekilen Garanti Reklamı adlı post-apokaliptik psikolojik gerilim filmini hem yazdı, hem yönetti hem de başrolünü oynadı. Filmde kullanılan "Hemen abi" repliği günümüzde halen getir götür işlerine bakan vasıfsız elemanlar tarafından kullanılmaktadır. Sinema çevrelerinin, boyunlarına fular takan entellerin ve Hıncl Uluç'un "Ofisboyluk günlerinin bir iç hesaplaşması" olarak yorumladığı filmi hakkında Carlos "Ne alakası var abi. İlham geldi yazdım. Ne yazsam laf ediyosunuz, bakkal yazsam orada da kahve satıyor diyecektiniz yani" dedi.

Özel hayatı[düzenle]

Dünyaya geliş biçimi sıradışı olan Carlos, kendisi gibi kahve çekirdeği olan bir hanımefendiyle hayatını birleştirmenin özlemiyle yaşadı. Alınan bilgilere göre kendisinden başka kısa, tıknaz ve sol ayak baldırı çapı 90 metre olan kavheçekirdeği-insan hibridi olan bir kadın bulamadığı için labaratuvar ortamında kontrollü deneyler ışığında eşeysiz üreme çalışmalarına gönüllü olarak katıldı. Bu deneylerin sonucunda nur topu gibi bir Vin Diesel meydana geldi.

Evlat hasretiyle tutuşan Carlos eşeysiz üreme deneylerine iştirak ederek bilimin öncülerinden oldu

Bilime katkı[düzenle]

Carlos'un tek tutkusu sinema gibi görünse de, herşeyden önce dünyaya kahve-hibiridi olarak meydana gelmesi onu bilimsel araştırmalar konusunda da hassaslaştırdı. Carlos önce GDO araştırmalarına gönüllü olarak katılarak kahve-insan melezi ürün yetiştirilmesi konusundaki bilimsel çalışmaların öncüsü oldu. İsviçreli bilim adamlarının "Saçmalama" uyarısıyla alan değiştiren Carlos daha sonra matematik-geometri ve taksonomi uzmanlarıyla bir araya gelerek "kaleye girmeden önce yön değişterek akula vuruşuna benzeyen frikik-insan hibridi" canlıların labaratuvar ortamında üretmeyi denedi. İsviçreli bilim adamlarının ısrarlı sitemleriyle "Ya bi durun" demeye kalmadan yaka paça Avrupa'dan atılan Carlos, memleketinde sulak ortamda toprak olmadan kahve, patates ve insan yetiştirme deneylerini finanse etti ve insanlı deneyler için gönüllü denek oldu. Deneyler sonucunda dünyaya gelen Vin Diesel'i özoğlu olarak kabul eden Carlos'un 2011 yılında Nobel Striboktan Bilimsellik Ödülü alması bekleniyor.