Sabancı Üniversitesi

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SA1.jpgbancı Üniversitesi
Logo
(Sabancı Üniversitesi Logosu)
Sloganı: Kalan SA1.jpglar Bizimdir!
Hizmet Dili Türkçe, İngilizce
Sektör Grubu Yatırım Sektörü
Uluslararası Standartı Yıldız.gifYıldız.gifYıldız.gif
Kurucusu SA1.jpgkıp Ağa
Kuruluş Tarihi 00.00.2000
Yönetim Alanı
Yönetim Merkezi
Başlıca Şubeler
Fakülte Sayısı 2
Aktif Öğrenci Sayısı
Büyüme Oranı (%)
0,1
0,01
Üniversite Politikası
Üniversite Konsepti
Rektör
Dekanlar
Yürütme Kurulu
Rakip Kuruluşlar ODTÜ
Adresi


Sabancı Üniversitesi; Türkiye'nin en özel, özel olduğu kadar da en pahalı (kazık) üniversitesi.

Kuruluş ve Tarihçe[düzenle]

Üniversitenin kuruluşu hakkında iki önemli görüş bulunmaktadır. Neoklasik ekonomik modeli savunanlar, ilkçağda kurulan Hitit uygarlığında, iktidardaki YAKPARTİ nin başöküzü tarafından 74 ilde kurulması planlanan üniversiteler kapsamında, gelişmiş öküz kullanım tekniğinin ileri kuşaklara aktarılması için "Saban kullanıcıları için yükseokul" yapılmasına karar vermiş; bunun için de o zamanlar formula 1 pisti olarak kullanılan lağım kokulu bataklığı inşaat için tahsis etmiştir.

SA1.jpgbancıda Stanist yönelimler: Saban Eklemleri, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Karma Sergisi

İkinci görüş ise psikanalistler tarafından savunulmaktadır: Ortaçağda Katolik kilisesi ve Sarkozy'e tepki olarak ortaya çıkan Satanist gruplar, cinsel yaşamlarını sınırsızlaştırmak amacıyla, o günlerde Osmanlı İli, Orhanlı Köyünde gizli bir internet sitesi kurarlar. Satancı üniversite olarak adlandırılan bu yerleşim ve cinsel yaşam merkezi, cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte SA1.jpgbancı Üniversitesi adını almıştır. O yıllardan bu yana, üniversite ense genişliği ölçüsü ile öğrenci almakta, ensesi kalın olmayan garipler bu nadide yuvada ilim, irfan görememektedirler.

Akademik Yaşam[düzenle]

Son yıllarda NASA nın üniversitede yaptığı keşif çalışmaları sonucu, birtakım akademik yaşam formlarının keşfedildiği duyurulmuştur. Ancak bunun için kesin kanıtlar Madagaskar halkıyla paylaşılmamıştır. Üniversitede başlıca Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi yer almaktadır. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde genel olarak: Saban tasarımı, Sabanda yeni tasarım metotları, Saban sürme rotasında optimizasyon, Saban öküzleri arasında kablosuz ağ tasarımı, nano boyutta saban, daha iyi sürüm veren öküzlerin genetik olarak tasarımı gibi konularda öğrenciler tarafından soru sorulmaktadır. Üniversite korosu bu sorulara karşı hala sessizliğini korumaktadır.

SA1.jpgbancı Üniversitesi genetik bölümünde üretilen Sabancı öküzler

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesinde ise: Sabancıların yönetimi ve organizasyonu, 20. yüzyıl tarla işçisi teorisi, Asiye nasıl kurtulur, Saban dizaynında Gotik yaklaşımlar, Mimari ve Saban, Sabanı iten insan mıdır öküz müdür? gibi şarkılar söylenmektedir; besteler iste Yönetim Bilimleri Fakültesinde yapılmaktadır. Üniversitede 3000'i aşkın öğrenci olmasına rağmen herhangi bir hoca formuna rastlanmaması dikkat çekicidir. Üniversitenin her köşesinde djital teknolojinin etkisi görülmekte; Tüm dersler üniversite ana bilgisayarı tarafından anlatılmaktadır.