Somali

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Somali Korsan Cumhuriyeti
Bayrak Arma
(Bayrak) (Arma)
Sloganı: Korsan, onun ***** koysan.
Konumu
Resmi Dili Korsanca, Şakşuka, Somalice.
Dini Gemi kaçırıp fidye istemecilik
Hükümet Şekli Krallık
Kral Korsan Tarık Mengüç
Başkorsan Jack Sparrow , Monkey D Luffy ( 1-2 ay için )
Başkent Makatdeliği
Başlıca Şehirler Makatdeliği, Miami, Londra
Yüzölçümü Tüm kara suları.
Nüfus (2021 itibariyle) 8 milyon.
Ulusal Marşı I've got a jar of diiiii iirt.
Ulusal Kahramanı Jack Sparrow
Uluslararası Kahramanı Tarık Mengüç
Tarihsel Gelişimi Korsan botu geminin dibine yaklaştırılır ve gemiye binilir. Gemidekiler kaçırılıp, fidye istenir. Fidye alındığı zaman rehineler serbest bırakılır.
Para Birimi Korsanın elindeki kanca.
Demografik Yapı%100 korsan.
İthal Ürünleri Rehine, Fidye.
İhraç Ürünleri Korsan, Işın Kılıcı, Uzay Mekiği.


Somali halk kahramanı, Jack Sparrow.

Somali, Dünya üzerinde yaşayan en eski uygarlıklardan sadece biridir. Korsanlarıyla ünlü olan bu ülke, Ajdar'ın Somali'ye yerleşmesiyle güç kazanmıştır. Bir zamanlar dünya üzerindeki sayılı süpergüçlerden birisiydi. (Diğerleri Mısır, Hindistan ve Irak'tır.) Fakat bir grup devrimcinin kıskançlığı yüzünden gücü zamanla azalmıştır.

Somali'nin tüm gelirleri, rehinelerden elde edilen fidyeden ibarettir.

Tarihi[düzenle]

Somalili Korsanlar, kaçırdıkları rehineler ile.

İlk Somalili, insan ırkında çok özeldir. Rahme düşen en aptal spermdir. Eğitim sistemine tek yanıt, Darwin teorisine ilk kanıttır. Kısacası makine mühendisidir. Anlatması güçtür. Şu anda güzel Türkiye'mizin İstanbul'unda, müzik adı altında kendi ateş püskürtme ve ağızdan osurma yeteneğini icra etmektedir. Şekil itibariyle insana benzediğinden dolayı Somali'ye yerleşmiş, burada çok sevilmiş ve padişah olmuştur. Çikita muz adı altında kendi yaptığı bir osuruk-silah karışımı bu madde; yaptıkları bir çok savaşın kazanmasını sağlamış, Ajdar'ın Somali'de olan itibarını artırmasını sağlamıştır. Fakat bir grup devrimci, Ajdar'ı kıskandıklarından dolayı Ajdar'ı tahttan indirmiş fakat kendileri tahta oturamamışlardır. Halen bu sandalye boş durmaktadır.

Kökenbilim[düzenle]

Bahsedilen o adam: So "Mal"i

Somali kelimesinin gelişiyle ilgili 3 rivayet vardır.

Rivayete göre "Somali" kelimesi, Ajdar'ın So "Mal"i adlı silah arkadaşından gelir. Bölgede kendi ülkesini kuran Ajdar, ülkenin adına silah arkadaşının ismini vermiştir.

Bir başka rivayete göre de, Somali kelimesi, Ajdarca'da "Şurup gibiyim şurup, turp gibiyim turp turp." anlamına gelir. Bu sözleri anlamlı bulan Ajdar, ülkeye bu adı vermiştir. Fakat İsviçreli Bilimadamları, bu sözlerin ahlaka, edebe ve namusluluğa aykırı olduğunu, kısacası küfür içerdiğini belirterek Ajdar'ı uyarmış, ancak Ajdar bunları dinlemeyerek ülkeye bu adı koymuştur. İsim nedeniyle İsviçre'nin Bern şehri Somali'ye savaş açmış, buna karşın Irak da İsviçre'ye savaş açmıştır. Aynı gün, korsanlar gemileri karadan yürütüp İsviçre'yi işgal etmiş, İsviçre bu işgal karşısında teslim olmuştur.

Bir diğer rivayete göre de, vakti zamanında Osmanlı İmparatorluğu'nda "Soma" adlı bir eyalet vardır. Burada yaşayanlara "Somali" denir. Bu insanlar, 1917 yılında Ermenistan'ı kurduktan sonra bu ülkeyi boş bırakıp bugünki Somali topraklarına gider ve bu ülkeyi kurarlar. Neden Ermenistan'ı boş bıraktıkları bilinmemektedir. Bu işte Ajdar'ın parmağı var galiba.

Sonuçta Somali kelimesi, sikko kaynaklardan gelir.

Coğrafya[düzenle]

Somali coğrafyası, her ne kadar sidikli olsa da çok verimlidir. Bir gün bir melek Ajdar'ın önüne gelir ve "Senin güzel bir ülken olacak, bu ülke tüm dünyanın hayırlarına vesile olacak ve yedi cihana yardım salacak." dediği rivayet edilir. Fakat daha Türkçe'den anlamayan Ajdar, bu kadar Osmanlıca kelimeyi hiç anlayamaz di mi ama?

Somali coğrafyası, korsanlar için bire birdir. Aden Körfezi ile birlikte tıpkı yumurta ile sucuk gibi güzel bir ikili oluştururlar. Bir nevi "Korsan Cenneti"dir.

Kültür[düzenle]

Bir Somalili vatandaş, ışın kılıcıyla sigarasını yakarken.

"The Jedi" adı verilen dönemde, herkesin bir ışın kılıcı vardı. Bu inanılmaz lazer kılıcı, savaşlarda ve infazlarda kullanılmaktaydı. Bu ışın kılıçları, Ajdar ve Alihan arasındaki savaş dahil, bir çok büyük savaşta kullanılmıştır.

Somalililer, eskiden uzay mekiğiyle seyahat etmekteydiler fakat zamanla geliştikleri için şu an araba adını verdikleri araçla seyahat etmektedirler.