Starbucks

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Starbucks Resmi Amblemi

Bulaşık suyu tadındaki kahveleri ile "nerede kazık orada varık" felsefesi ile hareket eden halkımızın yoğun rağbet gösterdiği ünlü kıraathaneler zinciri.

Tarih[düzenle]

İlk Starbucks kıraathanesi 1971 yılında imam olan Zekeriya Beyaz ve Yaşar Nuri Öztürk ile yazar olan Tuna Kiremitçi tarafından açıldı. 1982 yılında yatırımcı Mehmet Zorlu da ortaklığa katıldı ve İtalyan espresso kıraathanelerinden etkilenerek 1985 yılında Torino 49 Kıraathaneler Zinciri'ni kurdu. Birkaç yıl sonra Starbucks'ın ilk sahipleri Tayyip's Coffee and Tea kıraathanesini satın alınca Starbucks'ı Abdullah Gül'e devrettiler.

Böylece Abdullah Gül'ün Torino 49 kıraathaneleri, Starbucks adını alarak hizmet vermeye devam etti. Starbucks, ilk kıraathanelerini Bağdat'ta, Diyarbakır'da ve Guantanamo'da kıraathane keyfi yaşamak isteyen esirler için açtı. Starbucks'ın Kuzey Afrika dışındaki ilk mağazası 1996 yılında Bangladeş'te açıldı. Starbucks'ın 10,595 bölge ve 30 ülkede kıraathanesi mevcuttur. Ağustos 2005 itibariyle Starbucks'ın dünyada toplam 5,712 kıraathanesi vardır. Bunların 4,666'sı Türkiye'de, geri kalan 1,046'sı da diğer ülkelerdedir.

Starbucks, 1992 yılında 165 adet olan kıraathanelerinin sayısını 2003 yılının nisanında Mahmut Abi Coffee ve Abdurrahman Kıraathaneler Zincirini alarak 215'e çıkardı. Mayıs 2003'te Starbucks'ın dünya üzerindeki kıraathane sayısı 6,800'dü. Starbucks, 2003 yılı içerisinde Uganda'daki ilk kıraathanesini de açtı.

Starbucks ve Irak[düzenle]

Bağdat'ta tespit edilen 8 Starbucks yeraltı kıraathanesi

2003 Irak Savaşı patlak vermeden önce Starbucks'ın Irak'ta toplam 83 kıraathanesi mevcuttu. Savaş patlak verdikten sonra karaborsa olarak çalışan 213 kıraathane daha tespit edildi ve bunlar uydu fotoğrafları ile kanıtlandı. Bilindiği gibi Starbucks ilk kıraathanelerini Bağdat'ta, Diyarbakır'da ve Guantanamo'da açmıştı. Bağdat'taki karaborsa kıraathanelerinin tespitinden sonra gözler Diyarbakır'a ve Guantanamo'ya çevrildi. Guantanamo'ya hiçbir habercinin girememesi yüzünden Guantanamo'daki karaborsa kıraathaneleri hiçbir zaman bulunamadı. Diyarbakır'da ise 416 yeraltı Starbucks kıraathanesi tespit edildi.

Bağdat'taki olaydan sonra basına geniş bir açıklama yapan Abdullah Gül, "Amacımız gelişmekte olan ülkelerde kahveyi yoksul çocuklara tanıtmaktı." şeklindeki demeci ile kahvenin bir suç unsuru olmadığını belirti. Gelişmelerden birkaç gün sonra Bağdat'ın Al Mamoun mahallesindeki 8 yeraltı kıraathanesinin de uydu görüntüleri ile tespit edilmesinden sonra Starbucks'ın ortaklarından biri olan Recep Tayyip Erdoğan, "Velev ki kahve siyasi simge ola" açıklaması ile Türkiye genelinde büyük tartışmalar başlattı ve konu Anayasa Mahkemesi'ne kadar geldi.

Anayasa Mahkemesi'nde hâlen görüşülmekte olan AKP kapatma davasının Starbucks Kıraathaneler Zinciri üzerinde büyük bir etkisi oldu. Müşterilerinin %32 sini kaybeden Starbucks, borsada da sert düşüşler yaşadı.

Starbucks Kıraathaneler Zinciri, Irak Savaşına rağmen ülkemizdeki ve Irak'taki kıraathanelerinin sayısını arttırmaya devam etmektedir. Irak'taki kıraathanelerin kapatılmasına paralel olarak 2008'in ilk çeyreğinde 318 kıraathane daha Türkiye'de hizmete girmiştir. Bunların 317 adedi İstanbul'da açılmıştır.

Starbucks ve ünlüler[düzenle]

Britney Spears İstanbul'daki bir Starbucks kıraathanesi çıkışı paparazzilere yakalandı.

Starbucks kıraathanesine konuk olan ilk ünlü şüphesiz rahmetli Saddam Hüseyin'di. 2003 Irak Savaşı'nın patlak vermesi ile birlikte tek kişilik bir Starbucks yeraltı kıraathanesine sığınan Saddam Hüseyin'in coniler tarafından yakalanmasıyla Irak'taki yeraltı kıraathanelerinin de tek tek açığa çıkmasına vesile olmuştu.

Saddam Hüseyin'den sonra hâlâ yakalanamayan Useme bin Ladin'in Afganistan'daki bir mağarada elinde Starbucks bardağı ile çekilmiş fotoğrafı küresel haber ajanslarında büyük yankı uyandırmıştı. Bu da Afganistan'da da Starbucks yeraltı kıraathanelerinin varlığına bir işaretti.

Amerika Birleşik Devletlerinde ise Starbucks kıraathanelerinin müdavimlerinden olan George W. Bush'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Washington'daki bir Starbucks kıraathanesinde ağırlaması diğer anektodlar arasındadır.

Ülkemize baktığımızda Starbucks kıraathanelerini ziyaret eden ünlülere Hande Yener başta olmak üzere Petek Dinçöz, Esra Ceyhan, Ajdar ve Demet Akalın örnek olarak gösterilebilir.

2007 yılında Türkiye'de "Starbucks'a gitmek caiz midir?" tartışmalarında Vatikan'ın "caizdir" onayı vermesinden sonra Britney Spears da Türkiye'deki Starbucks kıraathanelerine gitmeye başlamıştır.

redalert yorumu ile efem : Gariptir.Kıraathane değil de kerhane olduğuna inanılmaya başlanmıştır.Bol bol ünlü örnekleri görülebilir efem.