Türk Telekom

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Türk Telekom
Logo
(Türk Telekom Logosu)
Sloganı: Yavaş Merkez Patlamıyo Herkes!
Hizmet Dili Türkçe, Anfibikçe
Sektör Grubu ISS ISIS
Uluslararası Standartı Yıldız.gif
Kurucusu Köylüler
Kuruluş Tarihi 1900
Yönetim Alanı Modem, Santral
Yönetim Merkezi Büyük Türk Imparatorluğu
Başlıca Şubeler Router
Memnun Müşteri Sayısı FATAL ERROR
Aktif Kullanıcı Sayısı
Büyüme Oranı (%)
Türkiye'nin %80'i
-%3
Hizmet Politikası Sansür
Hizmet Konsepti Züper hızlı yavaş bağlantı
Eski Durumu Özgür Elf AŞ
Yeni Durumu 3 ü 1 arada Holding
Diğer ürünleri Türk Telekom, TTNET, AVEA
Rakip Kuruluşlar Kablonet, Süper Online, MUZAD
Adresi Localhost


Yavaşlığı ruhunuzda hissedeceksiniz!

~ TTNET

TTNET'in AKK!

~ Adil Kullanım Kotası yorumuyla Bir TTNET müşterisi

Kaldırdık!

~ Pingas AKK yorumuyla TTNET
TTNET'in yeni yaşını kutlamak için toplanmış müşterileri

Türk Telekom, Türkiye'de ülke kalkınma hızının ay başında alınan maaşın cüzdandan erime hızına eşit olduğu dönemde yüce devlet tarafından kurulmuş bir telekomünikasyon şirketidir. 1945-1956 Yıllarında tüm Türkiye'yi kapsayacak bir telefon altyapısı yapısı kurmayı başarmış olup günümüzde hala aynı hat üzerinden hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye'nin bakır telefon kablosu hattının yegane sahibi olmasından ötürü daha sonraları ortaya çıkan telekomünikasyon şirketlerine keyfi fiyatlardan kablo kira ücreti belirlemekte serbesttir. Hatta BTK isminde bir kurum kurdurmuş, sözde bir denetim sistemiyle bu eylemlerini tastikleyerek otoritesini sağlam temellere oturtmayı başarmıştır. Böylece insanlar ne kadar ağlasa, sızlansa dahi sonuç üzerinde değişime neden olacak bir baskı oluşturamayacak statüye getirtildi. Fakat altyapı oluşturma işlemleri Soğuk Savaş dönemi sonrası yavaşlamış olduğu için fiber kablolamadaki tekelliğini sağlayamamış, bu durumun oluşturduğu kaybı dengelemek için kablo kira ücretlerini yükseltme stratejisine başvurmuşlardır. Ortalıkta gezen bir söylentiye göre Türk Telekom müşterilerini umursamıyormuş! Bu söylenti yalan olup, Türk Telekomun tüm müşterilerini %49 umursadığını %51 umursamadığını belirtmek isteriz.

Özelleştirmeler[düzenle]

Özelleştirme denince aklınıza yenileme/yükseltme gibi şeyler gelmesin. Yönetim kurulunun oğlu askere gideceği için acil nakite ihtiyacı olmuş, mecbur kaldığı için kelepir fiyatına firmayı elden çıkartmıştır. Seda Sayan'ın sabah programında açıklanan verilere göre firma 6 ayda kazandığı paraya denk gelen bir ücrete devir edildiği doğrulandı. Halk tarafından tepkiyle karşılanmış olsa dahi bu tepkiler yerini kısa zamanda "Eski sahibinden daha kötü olamazlar herhalde" 'ye bıraktı. Türk halkı Jet Fadıl vakası hariç hiç bu kadar büyük ölçekte kandırılamamştı. Yeni patronlar tüm parayı yiyip Semih Cumhuriyeti'ne kaçınca firmanın muallaktaki durumu bankalar tarafından ödenmeyen borçların haczi kisvesi altında Telekoma 5 ortak girmesiyle bir zemine oturtuldu.

TTNET[düzenle]

Türk Telekom Net, Türkiyaa'nın internetidir. Müşterilerine özgür internet hizmeti sağlamaktadırlar. TTNET Dünya üzerindeki en hızlı internet erişimine sahip olan tek kuruluştur fakat bizler şımarmayalım diye yavaş, pahalı ve sansürlü internet hizmeti vermektedir. İnternet'in nadiren de olsa kopmadan çalıştığına şahit olduğunu söyleyen müşterileri vardır. Onlar TTNET çalışanlarıdır, lütfen inanmayınız.

TTNET'in Diğer Hokkabazlıkları[düzenle]

TTNET fibernet ile daha hızlı ve sorunsuz internet vaat ediyor. Ben Mesihim derse şaşırmayın
  • TTNET Ömürnet:100 liralıktır.Bir şeyi 2 saatte yükler (adındanda anlaşılıyor.)
  • TTNET Fibernet - Mesih olduklarını iddia etmeden önceki ürünü.
  • TTNET Hübernet - Fahiş fiyata %10 hızlı internet.2000 lira daha öderseniz %30'a çıkarıyolar.
  • TTNET Kozmiknet - Verileri uzayı karıştırarak bulduğu İnternet
  • TTNET Yalın Net - TTNET müzik üzerinden Yalın'ın tüm parçalarının dinlenebildiği sürüm.
  • TTNET Müzik - YouTube ve Spotify gibi şeyler varken ortaya atılmış bir şey.
  • TTNET Vitamin - 6.sınıfftan sonrakilere eğitim vermek amaçlı kurulan umutlu şeydi ancak EBA'yla rekabet edemediği için EBA'yla birleşti.
  • TTNET Aile Koruma - %99'u Müslüman olan ülkemizin ailenin sosyalleşmesini artırmak için bütün sanal dünyayla ilişkini keser. İnternet'siz bırakır yani.
  • TTNET NETDISK - Özel verilerinizi ileride satmak için tuttukları bulut hizmeti.
  • TTNET Akkıllı Çubuk - Bu çubuğun sizin için ne yaptığını söylesem dilinizi yutarsınız.

Türk Telekom Mobil[düzenle]

Yine yerel pazarda büyük bir paya sahip olan GSM firması Avea'nın yöneticisi İsmail abinin oğlu babasından izisiz dial-up modemle 4k belgesel indirince ay sonu gelen faturayı kapatabilmek için firmasını Telekoma devretmek zorunda kalmış, Türk Telekom için yeni bir pazar oluşmuştur.. İlk iş olarak tüm şubelerkedeki Avea tabelaları indirilerek Telekom tabelaları asılmış ve öylece bırakılmıştır. Şaşırtıcı bir şekilde yıllardır sorunsuz hizmet vermekte.

4,5G Mobil internet hizmeti dahi sunuyorlar fakat uzmanlar İstanbul dışındaki bölgelerde kullanımasına karşı çıkmakta.

Selfy[düzenle]

Pazardaki küçük payını büyültmek üzere genç kesime karşı kullanılan pazarlama paketidir. Bol kepçe internet ve sınırsız sosyal medya kullanımı gibi silahlarla rakiplerin genç kitlelerini çalma denemeleri kısmen de olsa başarılı sonuç sergiledi gibi duruyor.

Tivibu[düzenle]

Türk Telekom'un internet üzerinden sunduğu IPTV hizmetidir. Netflix'i türkiyede yasaklamayı başarabilirlerse satışlarında büyük patlama yaşayacaklarını düşünen yöneticiler Netflix'in bir hata yapmasını pusuda beklemektedir.

Tivibu Prime[düzenle]

Amazon ile papaz olacağı günleri iple çektikleri HD yayın paketlerinin ismidir.

Rakiplerle olan ilişkiler[düzenle]

Liberal piyasa içerisinde yavaşca ortaya çıkan iri ufaklı rakip firmalar Telekom için moral bozucu ve depresyona sokucu etkidedir. Yapılarında gözmelemlenen farklardan ötürü Telekom bu firmlara karşı farklı stratejiler geliştirmek zorunda kaldı.

Rakip ISS firmaları[düzenle]

Bim Net, Petrol Ofisi Net ve benzeri abudik gubidik isimlere sahip yüzlerce küçük firmalar halihazırda zaten mutlak tek olan altyapıya bel bağladıkları için Telekomun eline bakmaktadırlar. Telekom tasmayı nereye çekerse bu firmalarda o yönde yol alır. Bu firmaların bazılarının tasmaları biraz gevşek tutulduğu için nispeten uygun fiyata hizmet verebilmekte olmalarına rağmen pazar payları bir hayli düşük olduğundan ciddi bir tehdit oluşturmazlar. Zaten Telekom, kiraladığı hat bedeli üzerinden kolay kazanç elde ettiğinden bu konu üzerine çok kafa yormamakta.

Esas sıkıntı kaynağı oluşturanlar ise kendi altyapısını oluşturma yoluna gitmiş KAFİRLER! rakip firmalardır. Telekom bu firmaları hizaya sokamak için BTK'yı kullanarak sinir bozucu engel ve limitlerle kamçılamakta.

Rakip Sabit Hat[düzenle]

Yok böyle birşey, 0850'li IP Telefonlar var ama ekonomik olmadığı için sorun teşkil etmemekte.

Rakip GSM[düzenle]

Bu pazaraki diğer tüm GSM firmaları Telekom'un eline verebilecek kapasitede olmasından ötürü Telekom agresif tutumlarını burada yansıtmama kararı almıştır. Pazara sonradan girmenin de etkisi büyük tabi.

IPTV[düzenle]

Tivibu kullanan mı var?