The X-Files

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mulder ve Scully, çözüme ulaştırdıkları bir davadan sonra kutlama yaparken.

The X-Files (Türkçe Gizli Dosyalar, X-Dosyaları, Sır Kapısı, Kalp Gözü vs.), 1993-2002 yılları arasında A.B.Ş.B.'de yayınlanmış son derece acayip bir dizidir. Ana karakterleri Fox Mulder ve Dana Scully olup bu karakterleri gerçek hayatta hangi oyuncuların oynadığı bilinmemektedir ve kimsenin umrunda da değildir. Sloganı "Gerçek Orada Bir Yerde" olmasına rağmen, konunun karışıklığı ve sakız gibi uzatılması nedeniyle oranın nere olduğu gerçeği arayanlar tarafından hala bilinmemektedir. Ana karakterler dahil kimsenin olan biten hakkında bir fikri olmadığı gibi, dizinin bittiği tarihin üstünden 5 yıl geçmiş olmasına rağmen hala olayı anlayabilen bir insan evladı yoktur. Buna rağmen dünya üzerinde kafayı UFO'larla, uzaylılarla, paranormal olaylarla bozmuş ne kadar kişi varsa (ki bu toplam insan nüfusunun %67,5'una tekabül eder) hepsinin en bi favori dizisi olmayı başarmış, yine de 9 sene boyunca aslında ne olup bittiğini kimsenin anlamamasıyla bu alanda erişilmesi güç bir rekora imza atmıştır. Anlaşılmazlıktaki tahtını Lost dizisine kaptıracak gibi görünse de The X-Files bu ve türevi dizilerin babası olup, dizi izleyip teori üretmekten başka işi gücü olmayan internet gençliğinin her daim saygı duyduğu bir abide olarak kalacaktır.

Ana Karakterler[değiştir]

"Merhaba adım Fox Mulder, beni Uzaylı Temizleme Şirketi'nden gönderdiler, evinizde uzaylı varmış. Girebilir miyim..? ...Merhaba???".

Fox Mulder: Dizinin baş karakteri, psikolojik delisi. İsmi kendi dilinde de yeterince komik olup, 72 ayrı dilde dalga geçilebilitesi olan yegane süper kahramandır. Dizideki asıl amacı, kendisine bu ismi kimin koyduğunu bulmak ve intikamını almaktır. Küçük bir çocukken ismiyle dalga geçen kız kardeşini odasına kitlemiş, ancak camı açık unuttuğu için kardeşinin eve giren uzaylılar tarafından kaçırılmasına mani olamamıştır. İkinci sezon finalinde nihayet ismini kimin koyduğunu öğrenmiş (***spoiler*** babası ...şaşıran oldu mu? ***spoiler***), ve onu öldürerek öcünü almıştır. Sonraki 5 sezonu genelde kaçırılma süsü verilen cinayetlerle,canavar kılığına girip eşi dostu korkutan manyaklarla,ölmüş olduğunu bir türlü anlamayan Bruce Willis'i öbür tarafa yollamaya çalışmakla ve ortağı Dana Scully'e kur yapmayla geçirmiştir. 7inci sezon finalinde diziden ayrılıp Scooby Doo çetesine katılmış ve gizemli olayları çözüme kavuşturmaya bir süre orada devam etmişse de, arada bir The X-Files setine de uğrayıp özlem gidermiştir kendileri.

Ayçekirdeğine olan düşkünlüğü Türk olduğu spekülasyonlarına yol açmış, ancak dizinin yapımcıları tarafından Yunan asıllı olduğunun açıklanmasıyla söylentiler sona ermiştir. Fox Mulder karakteri, Yunanlıların Türk'lerden çaldığı ne ilk ne de son kültürel öğe olacaktır.

Scully'nin FBI raporlarında kullandığı resmi tuğrası.

Dana Scully: Mulder'ın dert ortağı, kızıl saçlı, mavi gözlü ruh eşi. İkisi arasındaki ilk başlarda karşılıklı saygı, sevgi ve rekabete dayalı ilişki son 2 sezonda mercimeği fırına verme şeklinde level atlamış olup, aynı zamanda sevimli ajanlarımıza sınalgı tarihinde 7 sene bir dizide baş erkek ve kadın karakter olmalarına rağmen el temasından öteye gidemeyen yegane karakterler olma sıfatını kazandırmıştır. Scully, Mulder'ın ismi konusundaki takıntısında ona hep destek olmuş, ancak 4.sezonda kendi isminin Türkçe'deki anlamını öğrenince ikisi arasındaki roller değişmiştir. Sonraki 3 sezonu Mulder tarafından teselli edilmekle geçiren Scully, Mulder'ın gidişinden sonra bebeğiyle ortalarda kalmış ve 2 sene sonraki dizi finaline kadar her bölümde gözyaşı dökmüştür. Finalde ismini mahkeme kararıyla Gillian Anderson şeklinde değiştirmiş ve bebeği verip Mulder'ı kaparak ortalama 3 günde bir UFO'nun yere çakıldığı Roswell beldesinde sonsuza kadar mutlu bir hayat sürmüştür.

Scully sınalgı tarihindeki en karmaşık karakterlerden biri olarak gösterilir. Kendisi hem kaya gibi sert, hem kırılgan, hem utangaç, hem seks bağımlısı, hem sarışın, hem kızıl, hepsinin üstüne bir de ölümsüzdür. Mulder'ın kafayı sıyırmasına şaşmamak gerek.

Sigara İçen Adam: Bu amcam kafayı Mulder'la bozmuş, 7 sene boyunca yaptığı bitmez tükenmez oyunlarla adamcağızı diziden ayrılmaya sevk etmiştir. Kendisi 9 canlıdır,ana karakterlerin sık sık ölüp geri geldiği böyle bir dizide bile rekor sayıda geri dönüş yapmış ve her daim şaşırmaya meyilli 6 yaşındaki çocukları şaşırtarak dizinin lokomotifi olmuştur. Kendisi tam anlamıyla bir annesiönünegelenadamlaseksyapanınevladı'dır. Dizi bittikten sonra sigarayı bırakmış ve Fenerbahçe Spor Klubü'nde başkanlık yapmaya başlamıştır bu akciğeri patlayasıca.

Walter Skinner: Dizide Mulder ve Scully'nin yediği her haltın cezasını bu garip çeker. Scully'e hafiften vurgundur ama onun yerine Scully'nin dublörlüğü yanında part-time sekreterliğini de yapan kızıl kafalı bir hatunla evlenmiştir. Hakkında kel ve beyaz bir adamın bu kadar kalıplı olamayacağına dair çıkan tartışmalar dizinin "gerçekçiliğine" gölge düşürmüştür. Alex Krycek kendisinden hoşlanmaktadır.

John Doggett: Mulder gittikten sonra diziyi kurtarmak için reyting canavarının kollarına atılmış bir başka gariptir. Mulder'ın 7 senede yapamadığını 2 senede yapmaya kalkışarak Scully'e paso yazmış ancak pek tabii ki hatunu ayartmaya muvaffak olamamıştır. Mulder'dan devraldığı "ismimi koyanı bulup öldüreceğim" bayrağını iki sene boyunca gururla taşımış, ancak Doggett isminin kendisine hangi zalim tarafından verildiğini öğrenmeyi başaramadan dizi bitmiştir. Yazık lan.

Lone Gunmen: Dizinin Merry&Pippin'i, tek fark 3 kişiler.

The X-Files dizisinde sıradan bir aktivite : Ana karakterler 3 maymunu oynuyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan: ....pardon ana karakter bölümündeydik di mi? Geçiniz efendim.

Alex Krycek: Bu eşcinselin evladının eli ayağı bi rahat durmaz, karı gibi bi o yana bi bu yana kıvrılır durur. Bir bakarsınız Mulder'a yardım eder, bir bakarsınız Sigara İçen Adam'la sigaraya yapılan son zammı tartışıyordur, bir bakarsınız aşırı mastürbasyondan elini kaybetmiştir. Boşuna sıçan demiyolar buna FBI'da. Kendisi hangi tarafta olduğuna karar veremeden platonik aşkı Walter Skinner tarafından hakkın rahmetine kavuşturulmuştur. Ölürken dahi son sözlerini Rusça mı İngilizce mi söyleyeceğine karar veremediği için anlamasız birşeyler mırıldanıp gebermiştir bu soysuz adam.

X-Philes[değiştir]

The X-Files taraftarlarına verilen isimdir.Bunlar her yıl 13 Ekim'de toplanıp aya karşı uluyarak rahmetli dizilerine saygı duruşunda bulunurlar. Ancak pek tabii her taraftar grubunda olduğu gibi bunlar da kendi aralarında mitoz bölünmüş ve irili ufaklı pek çok alt gruba ayrılmışlardır.

Noromo: Bir kadın ve bir erkeğin bunca yıl beraber takılıp her türlü felakete karşı birlikte göğüs germelerine rağmen ilişki yaşamamaları gerektiğini savunan duygusuz ve hayalperest phile türüne denir.

Shipper: Mulder ve Scully'nin her bölümde yatağa girmesi gerektiğini belirten bu topluluğu genelde abazan kesim oluşturur. Nette Gillian Anderson Naked Pictures yazıp aratan kimseler de bu gruba dahildir. Ne yazık ki Shipperlar Mulder ve Scully ilişkisini ön plana çıkartmış, dizinin asıl olayı olan "dalga geçilen isim koyan kimseleri bulup öldürmek" kavramına saygı duymamışlardır.

Dipper: Gençliğinde çok fazla Yalan Rüzgarı izlemiş phile'lar bu sınıflandırmaya girer. Ulan Mulder'la Scully sevişsin mi, sevişmesin mi, 7 sene tartışıldı da bi sonuç alınamadı, Bağdat nire Doggett nire?

Trekker: Uzay Yolu hayranı phile'lara verilen ad. Kimse de bunlara çıkıp "lan madem Uzay Yolu seviyonuz ne işiniz var x-files forumlarında?" dememiştir.

Skater: The X-Files biteli 5 sene olduğu için yeni tatlar arayan, aradığı özlediği tadı Lost dizisinde bulan ve Sawyer ile Kate'in sevişmesi gerektiğini savunan phile türü. Tahmin edileceği gibi bunlar da arama motorlarının Top 10 Searches listelerinde Evangeline Lilly Naked Pictures maddesinin üst sıralarda olmasının sebepleridir.

Gereksiz Bilgiler[değiştir]

Mulder ve Scully 7 sene sonunda nihayet cinsel ilişki yaşadılar. Mulder'ın bakışı her şeyi anlatıyor zaten..
 • Alex Krycek fanatik Beşiktaşlıdır.
 • Mulder'ın kapı numarası, ayakkabı numarası, bel ölçüsü ve cinsel organının uzunluğu 42'dir. Son ikisinde cm koyun sonuna.
 • Sigara İçen Adam,adam değildir.
 • Sigara İçen Adam'ın favori sigara markası Parliament Night Blue(kısa)'dur.
 • The X-Files Recep Tayyip Erdoğan'ın en sevdiği dizidir.
 • Dana Scully bir Ekşi Sözlük yazarıdır.
 • Yapımcı ve senaristler 5.sezondan sonra diziyi bırakmış, yerlerine ekibin başına, aslen Mulder'ın amcası olan Zico getirilmiştir.
 • Mulder ODTÜ Makina Mühendisliği bölümü mezunudur.
 • The X-Files ekibi,Monica Reyes karakterinin kendisinden esinlenerek yaratıldığını iddia eden Ajdar tarafından mahkemeye verilmiş ve yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalmıştır.
 • Bir bölümde Scully uzaylılara inanmıştır.
 • Bir bölümde Mulder bilimin tüm yanıtları içerdiğini kabul etmiştir.
 • Bir bölümün 2 dakikalık kısmında Sigara İçen Adam sigarayı bırakmıştır.
 • Her bölümde uzaylılar gösterip de vermemiştir.
 • FBI dizi bittikten sonra uğradığı yoğun hayran akınına dayanamayarak kepenk indirmiştir.
 • Doggett'ın herkesten sır gibi sakladığı Kızılcık isimli Terrier cinsi bir köpeği vardır.
 • Doggett Beşiktaşlıdır ancak maçları sık takip etmez.
 • Dizi senaristleri saçmalama konusundaki başarıları nedeniyle Yansiklopedi'den yazarlık teklifi almışlardır.