Windows 11

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Windows 11 logo.svg
Ekran Görüntüsü
Windowsvista2.png
"macOS'dan arakladık işte bir şeyler."
Geliştirici
Microfost
www.microsoft.com
Genel Bilgiler
İlk Yayınlanma: Haziran 2021
Son Sürüm: Yoh. (Insider sürümü "Yirmibirheiki")
Lisans: Herkese benden lisans ama XP'ye yoh -Microsoft
Kaynak Türü: Muhafazakar
Kodadı: Windows 10.1, Cobalt, Zart, Zort
Destek
Windows 12 çıkana kadar (artık ne zaman çıkarsa)

Bu böyle bir bir giderse windows osbire kadar gider

~ Elon Musk

Windows 11, 10'dan yıllar sonra gelen yeni bir Windows sürümüdür. Windows 10 son sürüm olacak diyen Microfost'un, Apple'ın macOS'u 10'dan 11'e geçirmesinden sonra "benim neyim eksik" diyerek çıkarttığı bir sürümdür. Feci halde macOS özentiliği yapılmaktadır. En önemli özelliği Mavi Ekrandır. Kısaca Windows 11 Fil Geyts denilen zatın başlatıp yine Nadella denilen zatın devam ettirdiği Dönekizm ve macOS'tan Kopyalamaizm inancına göre tasarlanmıştır. (getirdiği tek yenilik logonun ütülenmesidir)

Yeni gelen özellikler[düzenle]

Simgeler[düzenle]

Microfost tarafından eski simgelerin moka benzemesinden ötürü yeniden dizayn edilmiştir simgeler. Windows 7 simgelerine benzemektedir. Atası Windows 7 bu yüzden çok gururlanarak öteki taraftan selam çakmıştır Windows 11'e.

DirektStoreç[düzenle]

Microfost Windows 11'in oyun keyfini arttırmak için XBok Series konsolundan araklanmış bir özelliktir. Artık SSD RAM'lere "sen kim köpek?" diyerek oyunları direkt ekran kartının RAM'ine yükleyecekmiş. Helal olsun SSD! Windows 10'a yoh

(Artık var. Microfost bilgisayarı Windows 11 kaldırmayan fakirlere amme hizmeti olarak DirektStoreç'i Windows 10'a da getirmiştir. Dönek Microfost!).

[düzenle]

Microfost en sonunda Windows logosunu ütüleyerek dümdüz bir hale getirdi. Böylece yeni logo ortaya çıkmış oldu. Ayrıca ceyran yapıp Ali Rıza beyi rahatsız edebileceği için Hayriye hanım pencereyi kapatmış olabilir.

Şenol Güneş Valli[düzenle]

Windows 11 ile gelen yeni arayüzdür. Artık Windows daha seksidir.Trabzonsporlu'lar burada mangal yapmaktadır. Windows 10 ise bu arayüzü görünce Windows 11'i kıskanıp bir köşede ağlamaktadır.

Yumuşak Köşeler[düzenle]

Söylentiye göre Microfost artık LGBT olmuştur. Bu yüzden pencere köşeleri de yumuşamıştır. Windows 11 delikanlıyı bozabilir. Windows 10 ise artık Microfost tarafından iplenmediği için küt ve ağır abi homofobik pencere köşelerine sahiptir.

TEPEME Attırma İki Sıfır[düzenle]

Microfost insanlara yeni sistem aldırtmak için "TEPEME Attırma İki Sıfır" adında yeni bir teknolojiyi de zorunlu kılmıştır. Ana kartı "TEPEME Attırma İki Sıfır" desteklemeyen fakirler ve sadece "TEPEME Attırma Bir İki" destekleyen burjuva sınıfı vatandaşlar kuramayacakmış. TEPEME kontrolünü bypass eden ve TEPEME olmayanların Windows 11 kurmasını sağlayan bir Regedit açığı bulundu ama MicroZORT durmaz yine o açığı da kapatır.

APK[düzenle]

Andırtoid desteği de gelmiştir Windows 11 ile. Böylece artık Andırtoid Oyun Kılap'tan hileli APK indirip oynayabileceksiniz. Toprak Koç bu habere sevindi, BlueStacks ise üzüldü. Bu arada yine Windows 10'a yoh.

İşlemci desteği[düzenle]

Bu sürüm ile birlikte 2017 öncesi donanımlara köpek çekilmiş, Intel ve AMD'nin çoğu işlemcisine Nadella amca Windows 11 desteği sunmayacakmış. Bunu duyan AMD Ryzen 1. nesil işlemci kullanan Papa ve Intel Core 2. nesil işlemci kullanan Yansiklopedi admini çok kızmış.

Microfost hesabı[düzenle]

Bu sürüm ile artık internet zorunlu olmuştur. Microfost interneti olmayan fakirlere Windows 11'e giriş izni vermiyor. Yani internetsiz hesap oluşturamıyorsunuz. Seni hınzır Microfost seni. Gerçi onun da açığı bulundu ama MicroZORT durmaz yine o açığı da kapatır.

Özeti[düzenle]

 • Yeni logo (Hayriye anneanne tişörtü ütüleyeceğim derken logoyu ütülemiştir)
 • Cansız kutucuklar (Satya nadella abimizin kan davası yüzünden kurban canlı kutucuklar olmuştur(8 sezon hint dizisi garantili)
 • Dosya,Paint,Ayarlar ıvır zıvır arayüzler yenilenmiştir.
 • Görev yöneticisindeki wifi yeri yatmaktan bıktım diyip yukarıya kalkmıştır.
 • İnternetsiz windows kullanılmayacakmış. (Microfost elektrik giderse ne olacak diye düşünmemiş.)
 • İşlemci desteği gelmiş falan filan inter milan.
 • Windows'a apk yüklenebilecek.

Giden özellikler[düzenle]

 • Internet Explorer'ın fişi nihayet çekilmiştir. (Yarabbi şükür)
 • Skype (daha net değil)
 • Math Input Panel (zaten çoğu kullanıcının haberi yoktu bu uygulamadan, Windows 7'den beri gizlice sisteme kuruluyordu)
 • Haberler (Widget'a dönüştürülmüştür, Microfost'un neresine battıysa.)
 • Canlı kutucuklar (Bu herifi de hiç sevmem)
 • Tablet modu (Zaten sorunluydu tamamen kaldırıldı)
 • Zaman çizelgesi (Gereksiz bir Windows 10 özelliğiydi)
 • Flash player (E o da gitsin bi zahmet)