Windows XP

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Heyecan verici yeni bir görünüm

~ Bir vatandaşın yorumuyla Windows XP
Xplogohor.png
Ekran Görüntüsü
Mavi-ekran.png
Kullanıcı karşılama penceresi.
Geliştirici
Microfost
www.microsoft.com
Genel Bilgiler
İlk Yayınlanma: 24 Ağustos 2001
Son Sürüm: 5.1 (Build 2600: Service Pack 3) 21 Nisan 2008
Lisans: Microsoft'un lisansı yoktur, sizin lisansınız vardır.
Kaynak Türü: BİM'de satılan
Kodadı: Whistler
Destek
Öldü ölecek ha gayret


Microfost.png

İşletim Sistemleri

MS-DOS · Windows 2000 · Windows XP · Windows Vista
Windows 7 · Windows 8 · Windows 10 · Windows 11
ReactOS

Programlar

Not Defteri · Komut İstemi · Internet Explorer
Windows Live Messenger · Regedit
Mayın Tarlası

Office

Microfost Office · Microfost Word · Microfost Excel
Microfost Powerpoint · Microfost Access
Microfost Outlook

Kişiler

Fil Geyts · Steve Ballmer · Devolopers!

Windows XP, 2001-2010 yılları arasında Microsoft Halifesi olan Eski Microsoft Halifesi. Şu an %0.58'e yakın bir kitle onun hala halife olması gerektiğine inanırken, Halife Windows 7 %15.56'lık payıyla Halife olmakta kararlı gibi duruyor(du). Sonra o da Windows 10'a yenildi ve Windows 10 %78.89 pay ile halife. Bir yandan da birkaç yıllık maziye dayanan köksüz Windows 10 da %78.89'luk payı ile halife olmak istiyor(du ve oldu). Neyse nedir efendim bu microsoft denilen zat, Windows XP'yi öldürmek için çeşitli suikast girişimlerinde bulunmuştur. Microsoft denilen zat XP'nin desteğini 8 Nisan 2014'te kesmiştir. Ama XP ölmemiştir. Belki ölür ya da ölmez...

Gürültülü bi mkn. Crt ekran gözleri haşat eder. Ekran koruyucu bi koyu cam takılır, takana kadar güneş gözlüğü kullanılır..

Windows XP'nin halifelik mücadeleleri[düzenle]

2000'li yıllarda Halife Windows 98 idi. Vezir ise o zamanlar babası Windows 2000'di. Annesi premses Windows 98 SE'dir. 2001 yılında doğan Windows XP, halk tarafından çok sevildi. 2002 yılında halkın desteğini alarak, Windows 98'in sarayını bastı. Windows 98'i tahttan indirdi. Bu durum Microsoft'un hoşuna gitti ve Windows 98'in solunum borusunu 2006 yılında kesti ve Windows 98 tamamen öldü. Babası Windows 2000 ise 2010 yılında intihar etti. Windows XP kendini hem halife hem de vezir-i azam ilan etti. Babası Windows 2000'i sürgüne yolladı.

8 Haziran 2007: Windows XP'nin Windows Vista'yı fethi[düzenle]

Halife Windows XP, saltanatına karşı gelen Windows Vista ve müridlerine karşı, Bill Gates'in evinin önünde mücadele verdi. Bu mücadeleyi Windows XP zorda olsa kazandı. Bunu gören Microsoft Windows, Windows XP'ye ödül olarak SP3'ü verdi. 2008 yılında SP3 e laik görülen Windows XP, Vista OSluğu ile antlaşma imzaladı ve kendine haraca bağladı.

4 Eylül 2012: Windows XP'nin 7 Mağlubiyeti[düzenle]

2009 yılında, Microsoft tarafından gizlice Vista ile birlikte kurulan Windows 7 OSluğu'nun isyanını halife Windows XP bastıramadı. Bunun üzerine Windows 7, etrafında büyük bir kitle oluştu. 4 Eylül 2012 tarihinde Windows 7, halife Windows XP'nin kaldığı halife sarayını bastı ve XP'yi halifelikten indirdi. Halife Windows 7, Windows XP'yi 2014'e kadar Vezir-i Azam olarak kullandı. Ayrıca içerisinde ki Vista ruhunu bastıramayan Windows 7, bu sürede XP'ye işkence etti.

Windows XP'nin Vezir-i Azamlığı[düzenle]

Windows 7'nin Windows XP'yi fethetmesiyle , Windows XP Vezir-i Azam oldu. Bu sırada içten pazarlıklı Microsoft Windows, windows XP'ye suikast girişimlerinde bulundu. 2012-2014 yılları arasında Windows XP, Microsoft tarafından üretilen softwareleri (yumuşak program) çalıştıramadı, çünkü Microsoft, o softwareleri XP'nin alerjisi olduğu kodlarla yapmıştı. Vezirliği sırasında Windows XP çeşitli hastalıklar geçirdi ve desteklenme oranı düştü.

Windows XP'nin Windows 8 ve 8.1 ile rekabeti[düzenle]

Bu dönemde XP, Windows 8 ve 8.1'e baskı uyguladı. Windows 8 ve 8.1 de yapma abi vurma abi diyerek Windows XP, onlara acıdı ve yaşamaları için Maveraünnehir'i onlara verdi.

8 Nisan 2014: Windows XP'nin solunum borusunun kesilişi[düzenle]

8 Nisan 2014 tarihinde, hasta yatağında yatan Windows XP doktor kılığına giren Microsoft tarafından ameliyat edildi. Ameliyat sonucunda, Windows XP'nin solunum borusu kesildi Bunun üzerine Windows XP ölürmüş gibi yapıp Microsoft'u başından savuşturdu. Microsoft oley be Windows XP'yi öldürdüm yaşasın diyerek evine gitti.

Windows XP'nin hortlak hayatı[düzenle]

Windows XP onca kan kaybetmesine, solunum borusunun kesilmesine rağmen 2014'ten sonra hortlak olarak yaşadı. Bu süre zaafında, yeni doğmuş Windows 10 ile rekabet etti.

2015-2016: Windows XP'nin Windows 10 ile rekabeti[düzenle]

Windows XP, hortlak olarak Windows 10 ile savaştı. 1 yıl zaafında Windows XP Windows 10 a baskı yaptı fakat Windows 10 un "sözde" ücretsiz olmasıyla Windows 10 halka daha samimi geldi ve bunu gören Halife Windows 7, Windows 10 u Vezir-i Azam ilan etti.

4 Mayıs 2016: Windows XP'nin mürid kaybı[düzenle]

CIA tarafından bugün halife seçseniz kime oy verirsiniz sorusuna, %9.66'lık kısım Windows XP, %41'lik kısım Windows 7 , %15'lik kısım ise windows 10 demiştir. Geçen ay elde edilen bilgilere göre Windows XP %2'lik bir mürid kaybetti. Bu kaybın ardından Windows XP depresyona girdi.

2020 sonrası: Windows XP'nin yatalak olması[düzenle]

Windows XP nihayet yataklara düşmüştür. Beraberinde Windows 10, müridleri ile birlikte Windows 7'yi darbe ile devirerek halife olmuştur. Windows 8.1'i ise vezir-i azam yapmıştır (2023'e kadar zuhahaha). Windows XP tarafından özel olarak yetiştirilen Windows 11, ileride Windows XP'nin intikamını almaya yemin etmiştir. Windows 7 ise zindanda viskisini yudumlayarak olayları izlemektedir. Windows XP'ye gelecek olursak artık konuşamayan ve yürüyemeyen bir yaşlı moruk olarak yatakta hayatının son günlerini yaşıyor. (artık hortlak bile değil) (ölmedi gitti yav).

Öncesinde:
Win2khor.png
Windows 2000
Xplogohor.png
Microfost Windows
XP
Sonrasında:
Vistahor.png

Windows Vista