Yansiklopedi İstihbarat Teşkilatı (YİT)

Yansiklopedi sitesinden
(YİT sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yansiklopedi İstihbarat Teşkilatı ya da kısa adıyla YİT, Aziz Antie Kuşçuoğlu tarafından 1192 yılında kurulmuş bir istihbarat teşkilatıdır. Esas amacı Yansiklopedi Federal Amfibik Cumhuriyeti'ne gelebilecek iç ve dış kaynaklı saldırıları önceden haber almak ve ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek olan bu teşkilat tam bir karakutudur.

Bilgi toplamaya çalışan iki YİT li

Tarihçe[düzenle]

Hayatı sırlarla dolu olan Antie Kuşçubaşı Eşref esasen postacı memuru bir aileden geliyordu. 8 nesil postacılık yapan ailesi Antie Kuşçubaşı'nı da postacı olsun diye mektebe yollamıştır. Mektepte onun farklılığını hisseden hocaları onu Yaşbakanlığa bağlı bir kurum olan NAH'a yönlendirmiştir. Antie Kuşçubaşı postacı kimliği altında yaşbakanlıkta hizmet veren bir memur olmuştu.

O dönemin istihbarat kuruluşu NAH'ta çalışan Eşref Antie zamanla bölgedeki jeopolitik şartların vehametinin farkına varır ve vatanı kurtarmanın yollarını arar.


Kurtuluş Savaşı'nda alınan görevler[düzenle]

Tarih sahnesine çıkışını takiben bir çok savaşın başlamasında ya da bitirilmesinde, perde arkası görev alan YİT'in kamuoyuna adını duyurduğu asıl savaş Kurtuluş Savaşı olmuştur. Savaşın seyrini değiştiren YİT faaliyetlerinin başında, o dönem yaşadığı ekipman eksikliklerinden dolayı operasyonların sınırılı olduğun anlaşılmasıyla başvurulan dezenfermasyon uygulamaları geliyordu. YİT savaşta çarpışan tarafların, ordudan istifa eden Selanik'li bir subayın etrafında örgütlenmiş Anadolu halkıyla İngiltere'nin silahlandırdığı Yunanistan Krallığı arasında olduğu şeklindeki yanlış bilgiyi öyle sağlam ve sarsılmaz ve biçimde yaygınlaştırdı ki, günümüzde hala bir çok eksik ve taraflı kaynak bu bilginin doğru olduğunu söylemektedir. Ancak gerçek YİT ajanları ve Yansiklopedist'ler tarafından gayet iyi bilinmektedir.

Yaşbakan'a Karşı Sorumlulukları[düzenle]

YİT her ne kadar Yaşbakan'a sorumlu ise de; bu arada; Yaşbakan, yaşlık mı ediyor, kuruluk mu; yanlış mı yapıyor doğru mu, eğrimi, kıvırtmalı mı, cıvıtmalı mı? Gibi konuları anında istihbar edip, dişliyor ve fişliyor.. Ola ki birgün, keser ve sapla beraber hesap da döner ve hesap sorulursa, iddia makamına bu deliller sunulur, diye.

Kamuoyunda Faaliyetler[düzenle]

Vandalizm'e Karşı Savaş[düzenle]

Sosyal Sorumluluklar[düzenle]

Yurtdışı Operasyonları[düzenle]