YanHaber:Astronomlar Dünyaya Çok Benzeyen Bir Gezegen Keşfetti

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Earthlike-planet.jpg

12 Şubat 2008

Pasadena, CA – UNN Bu hafta başında astronomlar evrenin bir yerinde dünya benzeri gezegenler bulunduğunu kanıtlayan nihai "kutsal amaçlarına" bir adım daha yaklaştılar. Dünyadan çok uzakta bulunan son keşif geçici olarak “Dünya 2.0” olarak isimlendirildi. Gezegenin kendisini tam olarak aydınlatmak için ışığının yola çıkıp geri dönmesi bile yüzlerce ışık yılı 1 sürüyor.

Dünya 2.0, ilk bakışta aynı isme sahip olması, bilinen yerçekimi özelliği, güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönmesi, ay benzeri büyük bir uyduya sahip olması, milyonlarca yanmış ağaçlar ve duman çıkaran kraterlerle kaplı olması gibi bir çok bakımdan dünyaya benziyor. Fakat bu bilimsel başarıya rağmen bilim adamları kendilerini hayal kırıklığına uğratan bir şey daha keşfettiler: Dünya 2.0’nin yıldız benzeri güneşinden ortalama uzaklığı sadece 0.000000000000001 astronomik birim 2 kadardı! Ansızın hayal kırıklığına uğrayan astronomlara göre bu durum, Dünya 2.0’yi doğal yaşam formları için “bir miktar ılıman” hale getiriyor, “Tabii eğer varsa…”

Şimdi astronomlar dünyanın neredeyse ikiz kardeşi olan yüzlerce ışık yılı uzaklıkta gizlenmiş bu gezegeni araştırıyor, diğer bilimadamları ise belki de ortak şuur altımızda gizlenmiş duran ve dünyaya daha çok benzeyen başka gezegenlerin varlığının uzak ihtimali üzerine düşünmeye devam ediyorlar.


(1) Dünya Astronomi Topluluğu’na göre bir ışık yılı ışığın bir yılda yol aldığı mesafedir ve bu da 365 ışık gününe denk gelmektedir. (veya artık ışık yılı başına 366 gün)

(2) Bir Astronomik birim ışığın güneşten dünyaya kadar yol aldığı mesafedir.


aceba bu dünya 2.0 da yasayan kimse var mı yok mu sorusu akılları çeliyor. varsa yeni hiperuzay taşınmalar baslar mı? ilk giden ben miyim? yorumlar!