YanMagazin:Danışmanlık şirketleri

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

"Danışmanlık" şirketlerinin çıkış noktası nedir?[düzenle]

Consult1.jpg

Bu bir Murphy Kuralıdır:

Bir işi biliyorsan yap, yapamıyorsan öğret, öğretemiyorsan yönet.

Bu kuralı şöyle geliştirebiliriz: Yönetemiyorsan danışmanlık yap!

Hayatınızın belli bir aşamasında siz de benzer durumlara rastlamışsınızdır herhalde: Birileri gelir ve size bir işin nasıl yapılması gerektiğini anlatır. Sizin bu işi yeterince iyi yapamadığınızı vurgular ve onun sözüne güvenmeniz gerektiğini söyler. Olası en kötü senaryoda, bunları söyleyen kişi sizin patronunuzdur.

Bunlara başlangıçta inanabilirsiniz ama sonra gözlerinizin açıldığı bir an gelir ve VAY CANINA!

Size akıl vermeye yeltenen kişinin aslında konuya ne kadar uzak, konunun ne kadar cahili ve işi yapmaya gelince ne kadar beceriksiz olduğunu görüverirsiniz.

Konuyu özetleyen bir fıkra[düzenle]

Çoban yolun kenarında sürüsünü otlatmaktayken aniden bir jip gelmiş ve içinden çıkan modern ve karizmatik görünüşlü kişi çobana "Selam dostum! Sürünü otlatmakta olan bir çoban olduğunu görüyorum. Şimdi sana yardım edeceğim ama karşılığında bir koyununu alırım, tamam mı?" demiş.

Fıkra bu ya, çoban da kabul etmiş. Adam koyunlara uzunca bir süre bakmış, sonra yanındaki laptop bilgisayarında bir iki işlem yapmış ve

"Senin 184 koyunun var, doğru mu?" diye sormuş.

Çoban başıyla onaylayınca, adam sürüden bir hayvan kapmış ve jipe doğru dönünce çoban kendini tutamamış "Sen danışmanlık bir şirketinden geliyor olmalısın.."

Karizmatik danışman(?) şaşırmış "Nereden anladın?"

"Çağrılmadan geldin ve bana yardım edeceğini söyledin. Oysa bütün yaptığın benim zaten bildiğim bir şeyi bana söylemek oldu ve bu işlerden hiç anlamadığını da koyun diye çoban köpeğini kaparak ispat ettin..."


İş yaşamındaki şarlatanlar ve "guru"lar[düzenle]

Consult2.jpg

Bir de oturduğu yerden iş yaşamına düzen vermeye kalkan bazı danışman-uzmanlar var ki, bunların insan kaynaklarıyla ilgili web veya gazete sayfalarında yumurtladığı cevherlere hayret edersiniz.

İnsan kaynakları ve yönetim danışmanlığı işi büyük paraların döndüğü organize bir şarlatanlık sektörüne dönüşmüş durumda.

Kerameti kendinden menkul iş dünyası 'guru'ları ve onların organizatörleri, kendi yarattıkları boş ve sanal imajları paraya tahvil etme derdinde.

İş bulma vaadiyle insanları dolandırmak için yepyeni ve modern yöntemler icad edip hayata geçirmeye çalışan alçaklar bile çıktı bunların arasından. Bununla ilgili şikayetler artık gazetelerin tüketici şikayet sayfalarına kadar geldi.

Kariyer hedefinizi sevsinler!.. Ayrıca bkz Vizyon ve Hedef

Birilerinin çıkıp "Kral Çıplak!" diye bağırma zamanı gelmedi mi hala?

Kaynak: Gazoz Ağacı websitesi yazarı Derman Gamsız