YanOyunlar:Mavi Ekran

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Mavi Ekran
Bsod.png
Geliştirici Microfost
IGN Puanı 0
Yayımcı Windows Update
Oyun Motoru PowerShell
Platform NES

PC DVD.jpg Windows 95
PC DVD.jpg Windows 98
PC DVD.jpg Windows 2000
PC DVD.jpg Windows XP
PC DVD.jpg Windows Vista
PC DVD.jpg Windows 7
PC DVD.jpg Windows 8
PC DVD.jpg Windows 10
PC DVD.jpg Windows 11
Nah.png Apple (port yazıldı)
Casio.jpg Akıllı Hesap Makinesi

Çıkış Tarihi 24 Ağustos 1995
Tür Puzzle, Korku
Yaş Sınırı 3+
Dil Hepsi
Sistem Gereksinimi Intel i386 veya üzeri


Bellek read olamadı, oha falan oldu

~ Windows

Mavi Ekran (Ecnebi diyarlarında BSoD olarak bilinir), Windows 95 içerisine entegre edilmiş küçük bir "easter egg" oyundur. Yine Microfost tarafından o dönemde geliştilen efsanevi MMORPG oyunu olan 404 Bulunamadı ile birlikte yılın en parlayan oyunları olarak kullanıcıların beğenisini kazandığından her windows sürümüne eklenmesi kararı alındı. Windows Vista ile gelen alternatif sürümü Kırmızı Ekran ise beğenilmediği için geliştirilmesine son verilmiş durumdadır.

Oynanış[değiştir]

Mavi Ekran™ yüklenirken başka bir Mavi Ekran™ alınması durumu.

Oyunu çalıştırabilmek için bilgisayar üzerinde donanımsal veya yazılımsal bir hata tetiklenmesi gerekmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında Mavi Ekran™ belirir ve kullanıcıya oyunu çözebilmesi için bir takım metin ve 16 haneli bir kripto numara sunar. Mavi Ekran, bulmacası çözülmeden önce kullanıcıya windows erişimi sağlamaz. Eğer windows erişimi sağlanıyor ise bulmacanın çözümünde windows kullanımı gerekli olmaktadır. Oyunun çözümü eskiden yüklü bir bilgi birikimi ve tecrube isterken artık günümüzde İnternet üzerinden kripto numaraların çözümüne veya YouTube üzerinden Hintli abilerin çektiği Mavi Ekran™ Let's Play videoları kullanılarak kısa sürede bir çözüme ulaşmanız mümkün kılınmıştır. Çözümde başarısız olursanız bu oyunun ustaları olan mahalle tamircinizden yardım alabilirsiniz genelde oldukça makul bir fiyat talep ediyorlar.

Orta zorlukta bulmacalar bazen ekrandan 1 saniye belirip sistemi yeniden başlatarak oyuncuyu mücadele etmeye zorlamakta. Eğer oyunu tamamlamayı başaramazsanız oyundan çıkmak için format atabilirsiniz fakat yüksek zorlukta bir modda oyun oynadıysanız mavi ekran yeni kurulumda kendisini tekrar edecektir.

Tepkiler[değiştir]

Kullanıcılar oyunun Pay 2 Win olduğunu ve arıza kodu veren donanımın yenisinin satın alınmasıyla haksız bir şekilde seviye atlanmasına tepki gösterdi. Bu konu hakkında uzunca bir süre iyileştirmye gitmeyen Microfost ekibi Windows 8 ile birlikte Mavi Ekran™'ı daha nadir çıkacak şekilde ayarlayarak düzeltmeye çalıştı, sıkıntı olmadı.

Windows 11[değiştir]

Microfost ekibi Windows 95'ten beri Mavi Ekran olarak geçen bu oyunun adını Windows 11'de Siyah Ekran olarak değiştirmiştir, ayrıca Windows 10 Insider sürümlerinde ise Yeşil Ekran adında benzer bir oyun bulunmaktadır.