YanOyunlar:RuneScape

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Buying gf

~ rsman99

kanka alıyorsun rune scimitar'ı...

~ RS_Phoenix

buy me bond pls 5m

~ rastgele combat level 10'dan aşağı bir noob
RuneScape
Geliştirici Jagex (Böyyüq Britanya)
Diğer İsimleri RünEskeyp, RunSikip, KoşKaç, Eski Okul KaçKurtul, Amerikan model Metin2
IGN Puanı 1/1
Yayımcı Amerika Birleşik Devletleri çocukları
Oyun Motoru Java?
Platform PC, MekOs, OSsuruk, Linux
Çıkış Tarihi 2001
Tür MMORPG
Yaş Sınırı -3
Dil İngilizce
Sistem Gereksinimi patatese monitör mouse takın, klavye lazım bile değil

Minnak bir uyarı: Bu maddede temel RuneScape mekaniklerinden ve OSRS ve RS2'den bahsedecektir. RuneScape Classic (2001-2004) ve RuneScape 3 (2013-...)'e değinilmemiştir.

RuneScape, Dingiliz hayatsız onursuz evlatlarının oynadığı, çok ama çok sevdiği, bu a**na koduğumun aptal, almak için mal mal yarışlara girilen bu taşı almadan oynayamayacağınız bir mmorpg oyunudur. Oyun, PilavStation 1 grafiklerindedir. Java kahvesinin çekirdekleriyle yazılmıştır.

Oyunu iyi yapan şeyler[değiştir]

  • Başka MMORPGler gibi tek bir sınıfla (büyücü, okçu, savaşçı gibi) geçinmenize gerek yok. Savaşçıdan sıkıldın mı, asa al, oyundaki büyü yapmamızı sağlayan rune'lardan al, bir tavuk bul, büyüyle saldır.
  • Oyun üyelik pazarlama konusunda çok iyi. Adımınızı attığınız yerde bir şey görüp tıkladığınızda %101 ihtimalle "member ol amk çocu" gibisinden bir şey çıkar.
  • Çoğu bilgisayarda çalışabilir. Depolama alanı 100 MB'ı geçmiyor. Ama world 301'de Grand Exchange'e girerken işlemci patlayabilir, dikkatli olun.

Tarihi[değiştir]

İngilizin biri, Andrew Gower (Andriv Göver) bir oyun yapmaya karar verir. Bu oyun DeviousMUD diye bir projedir. Sonra bu projeden elektirik alamayan Göver, başka bir Java projesi yapar. Bu oyun RuneScape idir. 2001'de piyasaya çıkar, oynanır, oynanır ve 2005-2009 yılları arasının World of Warcraft ile birlikte en çok oynanan ememoarpici oyunu olur. 2009-10 dönemlerinde çıkan "Evolution of Combat" isimli güncelleme yüzünden oyuncular oyunu bırakır, protestolar başlar. Jagex de "ula bunlar eskiyi seviyorsa verelim, çok mu zor?" diyerek RuneScape'i ikiye böler. Biri RuneScape 3 olarak, diğeri de Old School RuneScape olarak adlandırılır. Mutlu son.

Kitle[değiştir]

RünEskeyp, 2005-9 dönemi Amarikan bebelerinin en sevdiği oyundu. Tabi bu bebeler büyüdü, öşex kadar adam oldular. Şimdi ise çoğu insan bu oyuna nostalji fetişi için giriyor. ULAN OYUNU NOSTALJİ İÇİN OYNAYACAKSAN OYNAMA AMK! BİR OYUN NOSTALJİK DEĞERİ İÇİN DEĞİL, EĞLENDİRMESİ İÇİN OYNANIR CİBİLLİYETSİZ AMERİKAN ÇOCUĞU!

İçerisinde dönen olaylar[değiştir]

RünEscep, MMO dünyasında saygın bir yere sahiptir. Her MMO'da yaşanan "kişisel" olayların yanında pek çok tarihi olay da bulundurur.

Falador Massacare (Falador Katliamı)[değiştir]

Oyuna inşa skill'i yeni gelmiş, insanlar bu skill'e sabahlara kadar kasıyordu 99 seviye olmak için. "Cursed You" diye bir eleman, yememiş içmemiş sıçmamış ve 99 inşa seviyesine ilk olarak ulaşmış. Bunu kutlamak adına bir parti vereyim demiş. PVP'yi de açmış, partide kim kimi s2yor belli değil. Partideki bu doluluğu kaldıramayan oyun da partideki bütün oyuncuları atmış. Ama PVP'leri hala açık kalmış. Daha sonra PK(K)'cı orospunun biri, Durial321 dolaşırken pvpsi açık oyuncuların anasını sikmez mi? Partideki parti şapkalarını da araklamaz mı? (o dönem parti şapkaları milyar oyun parası ediyordu, çok pahalılardı.)

İşte o günden beri Durial'ın adı RünSikiş oyuncuları tarafından gerek Adolf Hitler, gerek Benito Mussolini'nin yanında "foşix orospu çocukları" olarak anılır.