YanOyunlar:Street Fighter

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sokak Serserileri
Streetfighteriiturbo21 2.gif
Geliştirici Kapı Komşum
IGN Puanı 120/120
Yayımcı İsrail
Oyun Motoru 88Hp
Platform Atari Logo.jpg Atari

PC DVD.jpg Kompüter
Nah.png IOS
Casio.jpg Hesap Makinesi

Çıkış Tarihi Soğuk Savaş Sonrası
Tür Vurmalı dövmeli
Yaş Sınırı 11,5+
Dil Japonca, İngilizce, Lazca
Sistem Gereksinimi

Cpu:100mhz
Gpu:gerek yok
Ram:100cigolayt
HDD:10TB


Street Fighter, Capcom Tarafından geliştirilen küçük-büyük herkes tarafından hala daha oynanan zevkli bir dövüş oyunudur. Çoğu kişinin "Atari Salonu" diye adlandırdığı yerlerde oyunu oynamak için 1 adet jeton kullanmamız gerekirdi jetonların fiyatı 250 , 500 bin lira yada 1 milyondu ( o zamanın parayla )

Birçok insan tüm harçlığını buralarda harcar akşama kadar bu oyunu oynardı. Bilgisayarın çıkmasıyla Ayari salonu saltanatı sona erdi fakat street fight buna direndi ve bilgisayar sürümlerini çıkarttı. Street Fighter V (2016) oyunu en güncel versiyonudur.

Street Fighter'ın kontrolleri, arcade kontrollerinin gelişiminde önemli bir adımdır. Pong gibi eski oyunların sadece bir oyun çubuğu vardı ve Space Invaders'ın bir oyun çubuğu ve bir ateş düğmesi vardı. Ancak, oyun oyuncuları olgunlaştıkça, Double Dragon için devrim yaratan 4 düğme sistemine yol açan çeşitli düğmelerin karmaşıklığı ile kolayca başa çıkabildiler.


Karakterler[düzenle]

Mihail-gorbaçov 24795.gif


Eski karakterler bunlardır :
Eski oyundan Yeni karakterler

Büyük Kavgalar[düzenle]

Çekişmeli mücadelelerin yaşandığı bu oyunda tarihe geçecek yüzlerce kavga gerçekleşmiştir, bazıları aşağıda belirtilmiştir:

Mario VS Guile[düzenle]

Mario ortalığı yıkarken .

Bu savaş Mario'nun prensesini kurtarmak için çıktığı zorlu yolculukta karşılaştığı Amerika Büyük Şehir Belediyesi başkanının emri altındaki Guile ile gerçekleşmiştir. Guile başına isabet aldığı hunharca atılmış ateş topları ve yediği yumruklardan dolayı komaya girmesine ilaveten baygın haldeyken Mario'nun yaptığı Teabag den dolayı Obsesif kompulsif kişilik bozukluğuna yakalanmıştır. Bu olay Street Fighter topluluğu arasında en aşağılayıcı kavga olarak tarihe geçmiştir.

Hiper Lord VS Ryu[düzenle]

Ajdar'ın ölüm saldırısı .

Diğer bir kavga ise Hyper Diaper ve Alihan arasında çıkan bir anlaşmazlıktan dolayı kıvılcım almış, ortalık fena karışmıştır. Aşırı Çikita muz saldırısına maruz kalan Ryu, öfkeyle tüm gücünü yoğunlaştırıp Ajdar'ın ensesinde Hadouken patlatmıştır. Bu kavgada kesin bir sonuç alınamayıp berabere bitmiş de olsa Ajdar ensesine aldığı kritik hadouken saldırısı sebebiyle çok fazla saygınlık kaybetmiştir.Savaşın sonunda Ryu 1000 saygınlık kaybetmiş ama Ajdar nedense 400 saygınlık kazanmıştır??

Bouncywikilogo.gif
Gücüne mi gitti? Mizahi anlayışın yoksa Zıpırpedi'deki bilgi yüklü eşşeklerin YanOyunlar:Street Fighter ile ilgili yazdıkları birşeyler var bre zındık!