YanOyunlar:Valorant

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Volorant
Valonunlogosu.ico
Geliştirici Riot Games
IGN Puanı -999/666
Yayımcı Riot Games
Oyun Motoru Unreal Engine 4
Platform PC DVD.jpg Kompüter-i Allahi (Epic Games)

Nah.png macOS
Nah.png Linux

Çıkış Tarihi 2 Haziran 2020
Tür CS:GO + Overwatch çakması
Yaş Sınırı -3
Dil Anfibikçe
Sistem Gereksinimi


Valorant, aynı CS:GO ve Zula gibi hilelerin kol gezdiği, annelerin meyve tabağı yapıldığı ve toxiclerin kaçınılmaz olduğu bir oyundur. (Kısaca bir CS:GO çakmasıdır.) Oyunda tabii ki Senpai9756'nın en sevdiği karakter Neon'dur. Riot Games'in optimizasyon fiyaskosudur. 8 yıldır geliştirilmesine rağmen hala da bu UE4 çöplüğünün optimizasyonu düzeltilememiştir (fracture 25 fps), zaten Rito'nun tek derdi para olduğu için oyunu düzeltmek yerine sadece skin ekliyorlar. OYUNDA DAHA HARİTA SEÇİMİ YOK, İLLE DE O BOKLU LOTUS'U OYNAMAK ZORUNDASINIZ. Oyun Steam'de olmadığı için atölye ve topluluk pazarı olmamasını geçtim, oyunda gerçek para haricinde VP almanın bir yolu yok, oyunu oynadıkça skin de düşmüyor, bomboş bir oyun.

Tarihi[değiştir]

2014 yılında Riot Games LoL'ü güncellerken "PARAMIZ DÜŞÜYOR VALORANT'IN PROJESİNİ ÇIKARALIM" demiş ve Riot Games'in paraları düşe düşe 2014 yılında Valorant'ın "Project A" adındaki ilk alfası çıkmıştır. Daha sonra oyundan uzun bir süre haber alınamamış, 2 Haziran 2020'de ilk tam sürümü çıkmıştır. Oyun ilk çıktığında bundan çok daha az sayıda karakter varmış. Oyunda oynanan karakterlere "ajan" adı veriliyor ve oyun ilk çıktığında ajan sayısı iki elin parmaklarını geçmezken şu anda 22 ajan bulunmaktadır. Oyun çıktıktan kısa bir süre sonra getirilen güncellemelerle Riot oyunun ağzına sıçtı bıraktı, hala daha sıçmaya devam ediyor (özellikle 4. ve 5. bölümde ağır sıçtı).

Haritalar[değiştir]

Ascent

Valorant ascent.png

Oyunun ilk haritası olup aynı şekilde tartışmasız en iyi haritasıdır. A'da oldukça güzel bir pusma alanı vardır, başlangıçta A hell'e girilir, oradan Marshal, Operator, Vandal ile pusarak çatur çutur HS atılır.

Bind

Valorant bind.png

Yine oyunun betasından beri olan bir harita, mid'i olmayıp bunun yerine portalları vardır ve çoğu kişiye göre Ascent'ten sonraki en iyi haritadır. Portallara girip pusulur, Omen ile fake TP falan güzel haritadır.

Breeze

Valorant breeze.png

Oyunun 6. haritası olup gelmiş geçmiş en kötü haritalarından biridir (Lotus'tan sonra). Öyle ki Ascent ve Bind'da 30-40 kill'e ulaşabilen birini bile 8-10 kill'e düşürebilecek dandikliktedir. Tek iyi yanı koridordan mid'e atlamak için kullanılan kapıya pusulabilmesidir.

Fracture

Valorant fracture.png

Oyunun 7. haritasıdır ve galiba en tartışmalı haritasıdır. Kimine göre oyunun en kötü haritasıyken, kimisine göre ise oyunun en iyi haritasıdır. Ayrıca Haven ile birlikte oyunda en fazla optimizasyon sorunu olan haritadır.

Haven

Valorant haven.png

Oyunda Lotus ile birlikte C site'ı olan tek haritadır.

Icebox

Valorant icebox.png

Oyunun 5. haritası olup yine Fracture gibi tartışmalı bir haritadır. A'daki ipli atlamalı yeri güzeldir.

Pearl

Valorant pearl.png

Breeze bile bu dandiklik eserinden daha iyidir.

Split

Valorant split.png

Valorant'ın Dust II'sidir.

Lotus

Valorant lotus.png

"Çiçeklerin Şehri" temalı Haven + Breeze + Pearl karışımıdır. Oyunun en kötü haritasıdır. Base'de 25 FPS'e düşmesiyle bilinir.

Silahlar[değiştir]

Bıçak

Valorant knife.png

Bildiğin bıçak işte, onu da biz mi söyleyelim!

Classic

BP-9 "Classic"

Oyunun standart tabancası olup her şeyiyle ortalama olan, beleş bir silahtır. Genelde buy phase'i kullanmayı bilmeyen veletler ve fantezi olsun diye seçen prolar kullanır. Normal kullanıldığında işlevsiz gibi görünse de sol tık + sağ tık ile kullanıldığında yakın mesafede rakibin eline verebilmektedir.

Shorty

DBS-20 "Shorty"

Silahları bilmeyen veletler uzaktan vuramadığı için bok atılan, ama Sheriff'ten sonra oyunun en baba tabancasıdır. Sadece 2 mermisi olması, havalı ama yine de yavaş mermi değiştirmesi ve 300'lük fiyatını hak etmemesi yüzünden sevilmez.

Frenzy

AMP-11 "Frenzy"

a.k.a. küçük spectre. 450'lik fiyatıyla yanına herhangi bir skill çekilebilmesi ve hatrı sayılır seviyede yüksek atış hızı ile kısa sürede mermi yağmuru yağdırabileceğiniz bir n00b silahı. Pek popüler değildir yalnızca silahları öğrenen n00blar ve fantezi olsun diye seçen prolar kullanır. Hayvani düzeyde bir recoil'inin olması ve sadece 13 mermisinin olması yüzünden sevilmez (habire dolduruyorsun).

Ghost

LP-15 "Ghost"

İlk roundlar için güzel bir silah olsa da 500'lük fiyatı yüzünden yanına 25'lik kalkan çekemeyip adamın asabını bozan, fakat yakın mesafeden kafaya tek atmasıyla adamı tekrar yumuşatabilen bir silahtır. HS atamadığınız sürece sinek ısırığı kadar hasar vurduğu için çöp bir silahtır ve ortalama bir recoil'i olmasına rağmen hiç spamlamaya gelmemektedir.

Sheriff

SAR-6 "Sheriff"

a.k.a. revolver görünümlü deagle. Delikanlı silahı olup tabancaların kralıdır. Ayrıca ilk roundlarda zenginlik göstegesidir, Vandal'ın yanına çekip ortalığın içine edebilmenizi sağlar. 159-55-46 / 145-50-42 gibi hayvani hasarlar yağdırabilmesine karşın 6 mermilik düşük kapasitesi olduğu için ve 800'lük fiyatı yüzünden ilk roundda skill veya kalkan çektirmediği için aim yeteneği olmayan n00blar için tavsiye edilmez. Genelde yüksek elolarda kullanılıp onetap'lerle bela atmayı sağlar fakat yine Ghost gibi gerek mermi sayısı gerekse recoil artışı sebebiyle spamlamaya gelmemektedir. Aiminiz iyiyse eco silahı olarak da kullanabilirsiniz.

Stinger

CQ-SBR "Stinger"

1100'lük fiyatı Spectre'ye göre ucuz olduğu için dandik bir silahmış gibi görünse de recoil'ine alışıldığında vandalcıları zortlatabilen bir silahtır fakat aynı anda birden fazla kill almaya çalıştığında 20 mermisi yetmeyip zortlamaktadır, yanına Frenzy çekildiğinde daha iyi olur.

Spectre

SMG-9 "Spectre"

Spectre namıdiğer küçük enişte, genelde Vandal veya Phantom alınamadığında ucuz fiyatı için alınır, başka bir sebepten alınmaz.

Bucky

PA-12 "Bucky"

Beyin patlatan, yakın mesafeden düşmanın eline veren baba bir silahtır (nerf yemeseydi daha da babaydı). Yakın çatışma bölgeleri ve pusu kuranlar için biçilmiş kaftan olup "Pompalı Tüfek" isminin hakkını verir. Her ne kadar süper olsa da ıskalamanız durumunda ikinci mermiyi ateşleyene kadar mefta olursunuz, ayrıca orta ve uzun mesafelerden silahın hasarı sinek ısırığı boyutuna düştüğü için düşmana taarruz ederken kullanışsızdır. Buna 850 vereceğinize Sheriff alın daha çok verim alırsınız.

Judge

ACS-12 "Judge"

Bucky'nin Turbo modu olup halk arasında "av tüfeği" olarak bilinir. Hasar konusunda geri kalsa da düşmana mermi kusan bir silah olduğu için tam bir DPS canavarıdır. Ayrıca orta menzilde az da olsa etkili olması Judge'yi daha tercih edilebilir yapmıştır. Bu denli seviyesiz bir güce sahip olan bu silahı kullanan kişiye karşı (Bu kişiler genellikle Neon ya da Raze oynar) sürekli büyük bir nefret duygusu beslenir ve küfredilir. Sülaleniz ve diğer yakınlarınızdan nefret etmiyorsanız, şerefsiz değilseniz veya instalock Neon ya da Raze değilseniz bu silahı almanız tavsiye edilmez. (Sage alıp bununla duvar çekip bela atabiliyorsunuz, çok kırık bir şey, 1850'niz varsa Spectre yerine bunu alın)

Bulldog

3X-PDR "Bulldog"

Guardian'ın taramalı versiyonudur. Kimsenin kullanmadığı, etmediği bir silah olsa da aslında 1 body 1 HS ata ata (veya sağ tık ile 3'lü atarak) giderseniz Spectre'den daha iyi bir silah olur. Sağ tık ile tarama hızının %63.16'ya düştüğü söylense de daha hızlı tarıyorsunuz.

Guardian

DMR-04 "Guardian"

a.k.a. Akrep veya 3ün1i. Uzak mesafede etkili ve ucuz olması nedeniyle tercih edilen bir "öldür-kaç" silahıdır. Tabancalardan hallice büyüktür ve Bulldog gibi spray atamaz fakat onetap atabilmesi bu durumu bertaraf eder. Bu silahı alanlarla genellikle üçün birini eline aldığı için dalga geçilir (Y****k) ama üçün biriyle başkalarının eline verdiğiniz zaman üstünlük size geçer ve alfa erkek olursunuz. Tek tek sıkıldığında Vandal'dan daha düzgün vuran ama taramaya gelmeyen bir silahtır, zaten 12 mermisi var, neyini tarayacaksın?


Phantom

SW-ACR "Phantom"

Vandal alıp aim yeteneği olmadığı için HS atamayan n00blar tarafından alınır, başka kimse tarafından alınmaz, zira her mesafeden kafaya 160 vuran Vandal varken yakın mesafeden 156 vurup da uzak mesafeye gelince 124'e düşen bu silahı kim, niye alsın? Onetap atılmaya çalışıldığında genelde Phantom'un azizliği sebebiyle 140 vurulup ortada y****k gibi kalınır. Onetap yerine daha çok burst ve smoke içi tarama odaklıdır.

Vandal

AR-762 "Vandal"

Keleş! veya n00b tabiriyle yaeğğmacı vandal. Taradığınız vakit duran adamı vuramayan ama tap fire olarak atıldığında evliyaların kurşuna yön verdiği silahtır. Genelde bronzların 2900 verip sonra ölerek parasını çöpe attığı silahtır, spectre alsan alacaksın roundu be adam... Phantom'un ezeli düşmanıdır. Phantom'dan daha yavaş, daha az mermisi var ama onetap atıyor!
Marshal

LAR-1887 "Marshal"

Eco round Operator'üdür. Çok daha ucuz ve gövdeye tek atamayan versiyonudur, ama yine de 202-101-85'lik hasarları ve noscope yetenekleri hafife alınmamalıdır. Operator'un hayvani fiyatına karşın bu silah sadece 950'dir. Eğer eco round'da alırsanız rakipler genelde kalkan çekemeyeceği için body vursanız bile tek atarsınız, ya da 2 mermiyle vurursunuz.

Operator

BSW-460 "Operator"

AA WE PE !! 255-150-120 hasarıyla nefret kusan, gök gürültüsü gibi ses çıkartıp yerinizi belli eden ve 4700'lük fiyatıyla zenginlik göstergesi olan bir sanat eseri. Tüm n00bların ıslak rüyalarındaki silah olup küçük bir servet değerindedir. Öyle bir nefret kusar ki ilk hedefini delip ardındakini öldürebildiği yetmezmiş gibi üçüncü bir hedefi de yaratanıyla tanışmaya yollayabilir. Eşek ölüsü gibi ağır olduğu için hareket halindeyken emekleyerek ilerlersiniz (İlginç bir şekilde Judge ve Odin'den daha hafiftir). Silahı sırtınıza alıp bıçak çektiğinizde sihirli bir şekilde tüm ağırlığı yok olur ve kuduz köpek gibi koşabilirsiniz.

Ares

LSW-RF "Ares"

Küçük Odin, genelde Odin almak isteyip parası yetmediği için alamayan aimsiz n00blar 1600'lük fiyatı için alır. Recoil'ine alışırsanız Spectre'den daha iyidir fakat daima kullanıldığında küfür yiyebilirsiniz.

Odin

HMG-50 "Odin"

100 mermi kapasiteli olduğu için tarayıp herkesi öldürebileceği gibi yanlış bir düşünceye kapılan tüm n00bların favori silahıdır. Taradığınız vakit her mermi Azâdiler gibi kendi özgürlüğünü ilan etmeye kalktığı için hep farklı yerlere doğru giderler ve silaha verdiğiniz paranın yarısı çöp olur. 3200'lük fiyatı ile Vandal ve Phantom'dan daha pahalı olsa bile aslında kendisi bir ultimeyt n00b silahıdır. Ateş ederken tekne motoru sesi çıkartarak yerinizi belli eder ama aimsiz n00blara gerçek bir silah kullanma hissiyatı verir. Aim yeteneği olmayan n00bların favorisidir çünkü 100 mermiden elbet birisini isabet ettirebilirler. Pratikte çok etkili olmadığını düşünenler olduğu için öksüz evlat muamelesi görür, bu yüzden bu silahı alanlara genelde ezik, homoseksüel muamelesi yapılır fakat n00blar dışında Sova, Fade alıp Ascent B'de wallbang yapmak için de kullanılır.

Kitlesi[değiştir]

Valorant veletlerle ve ergenlerle doludur. 4 tane duelist instalock çekip sona kalandan Sage isteyenler mi dersiniz, en küçük hatada küfredenler mi dersiniz, Reyna çekip 3-5 kill fazla alıp top frag yapınca kendini bir halt sanıp diğerlerine racon kesenler mi dersiniz falan fistan... Kısaca oynamayın beyler. Hayatınızın kararmaması için bu oyunu hayatınızdan tamamen silin.