Yardım:Kullanım Kılavuzu/Format

Yansiklopedi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yansiklopedistler için
Kullanım Kılavuzu
Başlangıç Bilgileri

Sıkça Sorulan Sorular
Yansiklopedi Nedir?
Kayıttan Sonra
Ne Yapacağım?

Madde Yaratmak
Madde Değiştirmek

İyi Maddeler Yazmak İçin

Yazım Önerileri
Madde Kurgusu
Madde Formatı
İmla ve Gramer
Mizahi Ruh

Şablonlar ve Kullanımları

Kullanıcı Şablonları
Madde Şablonları
Şablon Yaratma

Biçem el kitabı, ansiklopediye tutarlı bir format kazandırır ve yazılanları kolay okunabilir hale getirir. Bu biçem el kitabı, Vikipedi'den esinlenmiş[1] ve Krofesyonel tarafından Yansiklopedi'ye uyarlanmıştır. Adminler uygun gördükleri değişiklikleri yerine getirip, biçem el kitabını tamamlamaktadırlar.

Aşağıda okuyacağın birkaç kural ile tamamen düzgün ve göze hitap eden bir madde elde edeceksin. Bir madde yazmak bu kadar zor olmamalı dostum.

Maddeye Başlarken

Başlık mümkünse maddenin ilk cümlesinin öznesi oluyor. Örneğin "21. yüzyılın en büyük köpeği Fethullah Gülen olarak bilinir." yerine "Fethullah Gülen, 21. yüzyılın en büyük köpeği olarak bilinir." cümlesini tercih ediyorsun. Eğer başlığın en başta yer alması olası değilse olabildiğince başlangıca yakın oluyor.

Madde içinde, başlıktan ilk defa bahsedilirken kalın karakterlerle yazıyorsun. Bunu, üstten 'B' (Kalın yazı) ikonunu seçerek veya terimi üç kesme işareti arasında yazarak sağlıyorsun. '''madde başlığı''' yazınca madde başlığı görüntüsünü elde ediyorsun.

Genel bir kural olarak bağlantıları, maddenin ilk cümlesinde kalın yazılmış terimlerinde ve madde içindeki bölüm başlıklarında kullanmıyorsun.

Bunun dışında maddenin ilk cümlesinde geçen diğer terimlerin kalın olarak yazılmasından kaçınıyorsun. İstisnai bir durum başlığın alternatif yazılımları içindir, bunu unutma. Bu durumda her değişik yazılışı kalın olarak yazıyorsun. "Münih (Almanca: München)" gibi.

Alt Başlıklar

Buraya tıklayınız.

Büyük Harfler

Büyük harfleri vurgu amacıyla kullanmıyorsun. Bir sözcüğü vurgulamak istiyorsan, önceki cümledeki gibi eğik yazı veya kalın yazı kullanıyorsun.

Resimler

Buraya tıklayınız.

Resim Altı Yazıları

Resimleri, fotoğrafları ve diğer grafikleri (kendi kendilerini anlatmıyorlarsa) altyazı ile birlikte kullanıyorsun. Örneğin; bir albüm ya da kitap kapağı, biyografik bir maddede konu alınan şahsın fotoğrafı gibi grafikler için alt yazı gerekli görmüyorsun, ancak pek çok yerde şahsın adı, doğum ve ölüm tarihi gibi bilgiler ekliyorsun: "Abuzittin Sırtıkıllı (1945-2001), 80'li yıllar, İzmir'deki evinde" gibi. Altyazı sadece bir cümle ya da cümle parçası ise sonuna noktalama işareti koymuyorsun, eğer birden fazla cümle içeriyorsa koyuyorsun. Kitap ismi ya da ilgili bir materyal gibi kısımlar haricinde alt yazıyı eğik olarak yazmıyorsun. Altyazıyı her zaman büyük harfle başlatıyorsun. Resim hakkında tam bilginin resmin kendi sayfasına konulması gerektiğini unutmuyorsun, bu sayede dileyen kullanıcı resme tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebiliyor.

Okunabirlilik

Okunabilirliği değerlendiriyorsun. Yazdıklarının kolay okunur olmasına özen gösteriyorsun. Kalın harfler ve listeler gibi öğelerin kullanımında sağduyulu davranıyorsun.

...ve Final!

Yukarıda yazılmış basit kuralları okuyarak güzel bir madde elde ediyorsun. Tüm bunları yaparken mizahi ruhu ve düzgün Türkçe kullanımını ihmal etmiyorsun.

Kaynakça